Path


Strona główna »  Artykuły »  Zabiegi dla kobiet w ciąży

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Przez wiele lat kobieta w ciąży „nie istniała” w przemyśle kosmetycznym ani tym bardziej nie była uwzględniana przy zabiegach kosmetycznych. Obecnie widać jednak, że kobiety ciężarne coraz częściej są klientkami gabinetów kosmetycznych i spa, należy im więc ułatwić wybór i podpowiedzieć, co jest bezpieczne, a jakie zabiegi nie powinny być wykonywane w czasie ciąży.

Zabiegi dozwolone w czasie ciąży

Pomimo długiej listy zabiegów i składników zakazanych w czasie ciąży nadal mamy duże pole do popisu z zabiegami przeznaczonymi dla przyszłych mam. Zabiegi te mają przynieść takiej kobiecie nie tylko poprawę w postrzeganiu własnego ciała, ale przede wszystkim odprężenie i relaks. Dla wielu kobiet okres ciąży jest uciążliwy nie tylko ze względu na dolegliwości ze strony ciała, ale też burza hormonalna przyczynia się do wystąpienia zmiennych nastrojów. Dlatego doceńmy zabiegi typowo relaksacyjne.

Nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonywania relaksacyjnego masażu twarzy, oczywiście o ile nie będziemy używać zabronionych w czasie ciąży rodzajów olejków aromaterapeutycznych. Masaż ten może być osobnym zabiegiem lub towarzyszyć nakładaniu kremu na twarz. Ważne jest, by wykonywać wolniejsze i bardziej relaksujące ruchy niż w przypadku pozostałych klientek. Masaż taki pomoże pozbyć się opuchlizn i przede wszystkim zrelaksuje przyszłą mamę.

Manicure jak najbardziej może być wykonywany, należy uważać jedynie, by wykonywać go delikatnie. Kwestią sporną jest malowanie paznokci, gdyż wielu lekarzy ginekologów ogląda paznokcie swoich pacjentek jako zwierciadło ich stanu zdrowia. W ostatnich miesiącach ciąży można więc zrezygnować z malowania paznokci. Bardzo dobrym zabiegiem dla paznokci jest tradycyjny manicure japoński, który przede wszystkim odżywia i wzmacnia płytkę paznokciową. Szalejące w organizmie hormony powodują, że panie w tym okresie zaczynają skarżyć się na łamliwe i kruche paznokcie, trzeba więc je dodatkowo odżywiać.

W czasie ciąży tylko skóra podtrzymuje rosnące piersi. Warto więc dbać, by miała solidne rusztowanie. Okolice te są niezwykle wrażliwe i – niestety – podatne na rozstępy oraz wiotczenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Znakomite rezultaty przynoszą naprzemienne natryski ciepłym i chłodnym strumieniem wody łączone z peelingiem. Poprawiają ukrwienie i napięcie skóry. Wykonując peeling bądź nakładając krem czy maskę, należy omijać okolice brodawek, by nie pobudzić oksytocyny, odpowiedzialnej za skurcze macicy.

Bardzo dobre rezultaty przynosi zabieg łączony rozpoczynający się peelingiem, maską i nałożeniem kremu. Maska powinna mieć tak dobrane składniki, by wzmacniać skórę i przeciwdziałać rozstępom. Nie używamy masek zawierających algi (ze względu na zawartość jodu) czy rozgrzewających. Krem nakładany na piersi powinien nie tylko ujędrniać i napinać skórę, ale też przeciwdziałać obrzękom oraz zmniejszać wrażliwość i bolesność piersi. Dlatego najlepsze są preparaty przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam, o odpowiednio dobranych składnikach i najlepiej bezzapachowe.

Okolice brzucha traktujemy bardzo delikatnie i ostrożnie. Niewskazane są silnie działające maski czy peelingi. Najlepsza pielęgnacja tych okolic to delikatne wmasowanie specjalnego preparatu na rozstępy dla kobiet w ciąży. Ponieważ większość preparatów na rozstępy dostępnych na rynku zawiera sporą ilość składników niedozwolonych, najlepiej jest mieć w swoim gabinecie specjalne preparaty na rozstępy i antycellulitowy. Ich skład jest tak dobierany, by był jak najbardziej bezpieczny. Należy też uświadomić klientce, że jednorazowe nałożenie preparatu na rozstępy przy okazji wykonywanego zabiegu to zdecydowanie za mało. Aby uniknąć rozstępów, należy taki kosmetyk nakładać codziennie rano i wieczorem.

Pękające w czasie ciąży naczynka na twarzy to problem bardzo wielu kobiet. Wykonywanie zabiegów jest tu dość ograniczone ze względu na możliwość powikłań. Dobrym rozwiązaniem są maseczki uszczelniające naczynka z escyną czy eskuliną. Zabronione są oczywiście preparaty z kwasami owocowymi czy witaminami A i C.

Po nałożeniu maski na twarz i zmyciu jej dla uzupełnienia zabiegu stosujemy specjalny krem uszczelniający naczynka z linii dla kobiet ciężarnych. Delikatne zabiegi nawilżające czy chłodzące stosowane na twarz jak najbardziej mogą być wykonywane. Wiele kobiet skarży się, że pod wpływem zmian hormonalnych ich twarz jest o wiele bardziej przesuszona niż przed ciążą. Bardzo dobrym rozwiązaniem są maseczki nawilżające czy ampułki z kwasem hialuronowym. Nakładanie kremu nawilżającego najlepiej połączyć z relaksującym masażem twarzy.

Izabela Moskal
więcej w Cabines nr 50