Path


Strona główna »  Artykuły »  CO TO JEST CELLULIT?

CO TO JEST CELLULIT?

Celullit jest to nieprawidłowość rozrostowa tkanki łącznej, gdzie występują zaburzenia w przepływie krwi i limfy oraz odkładanie się produktów odpadowych przemiany materii.

Tkanka tłuszczowa składa się z pojedynczych komórek (adipocytów) łączących się w zraziki tłuszczowe wyglądem przypominające kolumny. Gdy proces gromadzenia tłuszczów nasila się, np. w okresie dojrzewania. Zraziki stają się coraz większe do tego stopnia, że zaczyna brakować tkanki łącznej. Skóra staję się nierówna pełna grudek i zagłębień.

Najnowsze badania tkanek wyodrębniły dwa rodzaje cellulitu:

 • Cellulit wodny

W ciele kobiety, począwszy od okresu dojrzewania odkładają się zapasy wody i tłuszczu, aby przygotować się do ewentualnej ciąży. W kolejności postępuje przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm wydala tą ,,nadwyżkę”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny zostaje zaburzony, prowadzi to do powstania cellulitu.

 • Cellulit lipidowy

Występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe i kwasy tłuszczowe dostarczane drogą krwi. W warunkach prawidłowych dochodzi do ich rozpadu na związki. W sytuacji odwrotnej komórki pęcznieją zaczynają tworzyć się guzki określane potocznie jako,, skórka pomarańczowa”.

STADIA POWSTANIA CELLULITU

Schorzenie występuje przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt, zarówno szczupłych jak i tych z nadwagą. Cellulit jest często mylony z otyłością. Są to dwa różne stany, chodziarz często występują łącznie. Problem ten dotyczy tkanki tłuszczowej, ale jest zlokalizowany i może pojawić się przy całkowitym braku otyłości.

Pierwsze oznaki clellulitu pojawiają się na zewnętrznej stronie ud. Można to stwierdzić za pomocą podstawowego testu,, uszczypnięcia”, w wyniku, którego skóra staje się nierówna i pofałdowana. Jest to pierwszy etap cellulitu, w którym przestrzenie miedzy komórkowe gromadzą płyny. Skóra jest nieco obrzęknięta i napięta. Dobre rezultaty zwalczania w tej fazie może przynieść zmiana i zminimalizowanie diety. Po pierwsze wykluczenie słodyczy, tłuszczy zwierzęcych, mięsa. Należy wykluczyć ekspozycje na słońce oraz napoje z kofeiną. Tłuszcze przyczyniają się do wiązania wody w organizmie. Wskazana jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, mianowicie pływanie, jazda na rowerze, częste spacery. Mile widziane i przynoszące dobre korzyści są regularne zabiegi kosmetyczne.

Natomiast, jeżeli cellulit można zaobserwować bez wykonywania,, testu uszczypnięcia” mamy do czynienia z drugim stadium cellulitu. Radzi się kontynuowanie dotychczasowych zabiegów, oprócz tego pod prysznicem wykonuje się masaże szorstką rękawicą lub szczotką antycellulitową w celu usunięcia martwych komórek naskórka, pozwala to na lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych.

W trzecim stadium nierówności są bardzo widoczne w każdym świetle i bez względu na to czy obserwowana osoba stoi, siedzi czy leży. Towarzyszy tu silny ból pojawiający się we wszystkich porach dnia lub nocy. Na tym etapie cellulit staje się chorobą.

W tym przypadku konieczne jest skonsultowanie się ze specjalista i poddanie się odpowiednim zabiegom.

Wyżej wymienione etapy cellulitu wymagają odmiennego postępowania, oraz terapii, ważna jest obserwacja ciała gdyż,, skórka pomarańczowa”, może obejmować większe powierzchnie ciała, począwszy od wewnętrznej strony ud, pośladków, następnie przechodzi na biodra, brzuch, biust, zewnętrzną stronę ramion, aż w końcu atakuje twarz. Prowadzić może to do poważnego zagrożenia zdrowia.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU

W literaturze można odnaleźć wiele przyczyn powstawania cellulitu. Jako główne przedstawia się zaburzenia hormonalne.

ZABURZENIA HORMONALNE

Cellulit wiąże się ze wzrostem żeńskiego hormonu estrogenu. Najczęściej ma to miejsce w okresie dojrzewania, w ciąży, w czasie karmienia piersią, przy menopauzie oraz podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Nadmiar estrogenu zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Płyn fizjologiczny przenika przez delikatne ścianki naczyń i zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych. Powstają obrzęki, które utrudniają mikrokrążenie w warstwie podskórnej. W efekcie w naczyńkach wzrasta ciśnienie, co prowadzi do zwiększonej przepuszczalności. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe łatwo gromadzą toksyczne produkty przemiany materii i tłuszcz, dzięki czemu powstają charakterystyczne nierówności w obrębie skóry.

NIEWŁAŚCIWA DIETA

Dawniej kobiety odżywiały się wyłącznie produktami organicznymi. Nie mniej jednak w niedalekiej przeszłości większość społeczności nie zdawała sobie sprawy, że istnieje różnica między produktami organicznymi, a wzbogaconymi, oraz czemu to służy.

Tymczasem, aby spowodować szybszy rozwój produktów spożywczych, wielkoobszarowe uprawy spowodowały, że naturalne i bogate w składniki odżywcze zmieniły się w przechowalnie konserwantów, insektycydów wiele innych substancji toksycznych, które bardzo niekorzystnie wpływają na biochemie człowieka.

I tak w dzisiejszych czasach dominuje żywność przetworzona. Coraz chętniej sięgamy po produkty gotowe, które zawierają streszczoną energię, czyli w niewielkiej ilości jedzenia jest nadzwyczaj dużo kalorii. Ponadto posiłki spożywamy nieregularnie i w większych ilościach, przy tym mało ruchu i mechanizm przybierania na wadze okazuje się być bardzo prosty.

Po jedzeniu przez krwiobieg do komórki tłuszczowej docierają glukoza i tłuszcze znajdujące się w pożywieniu, zmieniają się w tłuszcz, tam z kolei będzie wykorzystywany jako źródło energii przeznaczonej do prawidłowego utrzymania procesów życiowych. Jeżeli nasz ustrój nie spożytkuje otrzymanej porcji paliwa, przewidująco odkłada je na później. Gromadzi się w komórkach tłuszczowych, które rozrastają się, by pomieścić zapasy. Rośnie ich waga, a z nią masa naszego ciała. Dlatego tak niezbędna jest porcja ruchu.

Nie mniej jednak ważne jest ograniczenie przede wszystkim słodkich napoi, cukrów, ciast, mąki, tłuszczów zwierzęcych.

BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Postęp cywilizacyjny sprawił, że człowiek stał się niewolnikiem nowoczesnych technologii, tym samym sprowadzając swój tryb życia między innymi po przez wykonywania pracy zawodowej do minimalnego wysiłku fizycznego. Skutkiem tego jest zaburzony układ krążenia, co powoduje nagromadzenie się zbędnych produktów przemiany materii w komórkach tłuszczowych i prowadzi do ich powiększenia. Konsekwencją jest powstanie cellulitu.

Krew transportuje głównie gazy, limfa substancje stałe, które przetwarza, wydala i powtórnie przetwarza. Układ krwionośny posiada swoisty napęd, czyli serce, niezbędny w procesie usuwania produktów przemiany materii. Nie posiada go układ limfatyczny, dlatego tak niezbędna jest odrobina wysiłku fizycznego, przy każdym ruchu mięsni są naciskane naczynia krwionośne i limfatyczne, żyły naprężają się, rozluźniają, ściągają i rozciągają. Krew stojąca w komorze podczas ruchu przesuwana jest do następnej komory lub inne wspomaganie układu limfatycznego np: masaże lub zabiegi drenujące

Ćwiczenia mają swoje zalety pobudza krążenie, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów, a przede wszystkim ułatwia wydalanie toksyn z organizmu.

ZWIĘKSZONE GROMADZENIE WODY

Dolegliwości te pojawiają się przede wszystkim w drugiej połowie cyklu, po miesiączce niektórych kobiet, w niektórych przypadkach występują bezpośrednio przed miesiączką, mówi się również o symptomach utrzymujących przez dwa tygodnie. Przypadłości pojawiają się przeważnie w okresie dojrzewania, w przedwczesnych latach dorosłości lub w wyniku przebytej ciąży. Towarzyszy im złe samopoczucie, bóle głowy, możliwość spadku ciśnienia tętniczego, często występują zawroty głowy i uczucie oszołomienia.

Przyczyną jest przenikanie przez naczynia kapilarne nadmiernych ilości białka. Płyny i białko gromadzone w tkance łącznej pobudzają ubytek w systemie naczyń krwionośnych. Reakcja organizmu jest szybka, zaczyna produkować wiele hormonów zatrzymujących wodę w organizmie sól w organizmie, takim sposobem w tkance powstał bogaty w białko zastój, z którym układ limfatyczny nie radzi sobie.

W tym przypadku również decydujące znaczenie mają estrogeny, ich wpływ jest wieloraki na gospodarkę wodną organizmu. Zwiększa ilość krążącej wody, zmniejsza się pompowanie w naczyniach limfatycznych, wzrasta poziom hormonów blokujących wodę w organizmie(reniny, angiotensyny, aldosteronu). A zatem wywierają ogromny wpływ na powstanie wcześniej wspomnianych dolegliwości. Jednak ostatecznie niewiadomo jak dochodzi do zwiększonej przenikliwości naczyń kapilarnych.

SUBSTANCJE SZKODLIWE

Jak wiadomo sięganie po różnego rodzaju używki, na przykład palenie papierosów , jest powodem wielu chorób i ma również wpływ na powstanie cellulitu. Skóra palacza staje się cieńsza nawet 25-40%. Spadek grubości skóry skutkuje zmniejszeniem elastyczności. Im skóra właściwa grubsza tym są mniej widoczne komory tłuszczowe. Kryją się głębiej pod naskórkiem. Oba te czynniki sprawiają, że pokrywa się drobnymi zmarszczkami, a grudki tłuszczowe staja się bardziej wyraźne.

WPŁYW MODY

Nie bez winy pozostaje współczesna moda, która z biegiem lat radykalnie się zmieniła począwszy od luźnych pantalonów do obcisłych figów i stringów, a noszenie obcisłych i wykonanych z elastycznych tworzyw ubrania zaburzają naturalne krążenie krwi. Przyczynia się to w znacznym stopniu do powstania Cellulitu.

ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIU CELLULITU

Podstawową formą walki z cellulitem powinna być profilaktyka jest znacznie tańsza, mniej bolesna i znacznie przyjemniejsza.

Masaż na tkance z zaawansowanym cellulitem jest znacznie mniej „przyjemny” a nawet może być bolesny.

Polecamy profilaktycznie wybranie dowolnego zabiegu z niżej wymienionych 1-3 razy w miesiącu:

 • drenaże limfatyczne
 • masaż antycellulitowy
 • masaż bańką chńską
 • masaż szczotką
 • zabiegi profesjonalne typu: RF, Med Sculpt

Zabiegi wykonywane w domu:

 • masaż szczotką – np pod prysznicem, w wanie zamiast gładziutkiej gąbki
 • peelingi z kawy, soli lub inny gotowy zakupiony itp.
 • Stosowanie kremów antycellulitowych po pilingach lub masażu szczotką - nie wmasowujemy ale wklepujemy
 • zimne i ciepłe kąpiele pod prysznicem na przemian
 • ćwiczenia – ruch
 • wspomaganie układu pokarmowego zdrową dietą bogatą w warzywa.

Lub inne zabiegi które spełnią 2 podstawowe zasady:

 • spowodują odżywienie i pobudzenie tkanek podskórnych [ najprościej mówiąc: spowodują zaczerwienienie skóry a tym samym przekrwienie jej - jak nie umiemy masować możemy nogi lekko oklepać do zaczerwienienia wklepując kremy i balsamy]
 • wspomogą układ limfatyczny, który ma za zadanie pozbyć się niechcianych substancji z organizmu

Pamiętajmy – po każdym zabiegu antycellulitowym niezbędny jest wysiłek fizyczny oraz napicie się wody aby wspomóc usuwanie toksyn z organizmu.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Największa uwaga należy się aktywności fizycznej. Pomoże ona w pozbyciu się nagromadzonej energii w postaci tłuszczów. Sugeruje się regularne ćwiczenia mięśni, które gwarantują polepszenie pracy układu krążenia, co ma korzystny wpływ na funkcjonowanie wszystkich organów. Substancje odżywcze penetrują w głąb tkanek i przyśpiesza to odbudowe komórek.

Gimnastyka uniemożliwia powstanie żylaków, wygładza skórę, koryguje postawę, wyszczupla. Przy nawet najmniejszym wysiłku fizycznym organizm wykorzystuje zapasy energii, innymi słowy tłuszczu ma to bardzo dobry wpływ na pozbycie się paru kilogramów masy ciała.

Tak, więc systematyczne uprawianie sportów takich jak jazda na rowerze, łyżwy, pływanie, gra w siatkówkę, narty, gimnastyka ćwiczy mięsnie brzucha, nóg i pośladków zapobiega powstawaniu . Jeżeli nie ma możliwości uprawiania z wyżej wymienionych sportów, warto poświęcić pół godzinny dziennie na bieganie lub spacery.

WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE

W następnej kolejności powinna znaleźć się właściwa dieta. Słuszne będzie pozbycie się starych nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych jak na przykład nieregularne pory spożywanych posiłków, niejednokrotnie w pośpiechu i stresie.

Na początek kobietom z cellulitem zaleca się zmianę sposobu odżywiania, która ma za zadanie oszczędzenie układu żołądkowo-jelitowego, redukuje wagę i chroni przed niepożądanym efektem jo-jo. Zmiana powinna być stopniowa. W pierwszym etapie w jadłospisie powinny dominować wyłącznie zupy i kasze, a po upływie paru tygodni należy urozmaicać jedzenie. Unikać należy cukrów, tłustych mięs, serków topionych lub pleśniowych, unikać należy się płatków kukurydzianych, jasnego pieczywa. Białe pieczywo zastąpić można na pełnoziarniste, tłuste mięso na chude ryby. Napoje słodkie wypada wymienić na wodę mineralną, ewentualnie gazowana oraz zielona herbatę.

Właściwa dieta polega na przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, tj. 2,5 litra na dobę. Woda jest niezbędna do poprawnego działania całego organizmu i przemiany materii.

Należy koniecznie zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć używki takie jak alkohol, papierosy i kawa. Oddziaływają one na stan naczyń krwionośnych, zakłócony zostaje proces filtracji oraz obieg limfy.

W nowo dobranej diecie ważne są świeże owoce i warzywa. Do najważniejszych należą witamina A( marchew, buraki, pomidory, tran, jaja, masło, mleko, wątroba), witamina B reguluje przemianę materii, bardzo ważna w profilaktyce Cellulit ( jaja, soja, wątroba, mleko, ser, zielone jarzyny, ryby), witaminę C wpływa ona odbudowę kolagenu( pomidory, jabłka, truskawki, maliny, zielona fasolka, szpinak, owoce cytrusowe, papryka, zielenina), witamina D oraz E konieczna jest do prawidłowego funkcjonowania gruczołów endokrynologicznych. A także w błonnik ogranicza wchłanianie tłuszczy, reguluje trawienie i przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu otręby, płatki owsiane, rodzynki i suszone śliwki. Świetną rolę pełni cebula w połączeniu z czosnkiem zawiera związki siarki (kwercetynę i allicynę),przyczyniające się do rozpadu łańcucha tłuszczowego i usuwania go z organizmu.

Smażone potrawy w tradycyjny sposób powinny zostać zamienione na gotowane lub pieczone.

RELAKS I ODPOCZYNEK PSYCHICZNY

Pamiętać należy, że wyczerpanie, stres, podenerwowanie wpływają na powstanie cellulitu. Dlatego powinno się poświecić około 30 minut na regenerujący siły odpoczynek.

W likwidowaniu cellulitu sprzyja ciepła ziołowa kąpiel w temperaturze 36 C. Odprężająco działają koper włoski, rumianek, szałwia i rozmaryn, a w celu orzeźwienia dodać warto napar z mięty. 20 minutowa kąpiel przynosi szybki odpoczynek i odprężenie psychiczne.

Naturalnym relaksem jest sen (organizm potrzebuje minimum siedem godzin snu). Zwracajmy uwagę, aby spać na wznak co nie powoduje ucisku na mięsnie

PODSUMOWUJĄC - PIELĘGNACJA CIAŁA ZAPOBIEGAJACA POWSTANIU CELLULITU

Diecie i ćwiczeniom powinno towarzyszyć regularna pielęgnacja skóry. Prostą metodą w celu pobudzenia mikrokrążenia jest masaż wykonany podczas kąpieli nie zbyt twardą szczotką lub rękawicą z trawy morskiej. Oprócz tego skórze przyda się wykonanie masażu na przemian zimną i ciepłą wodą, aby poprawić ukrwienie.

Dwa razy w tygodniu należy wykonać peeling całego ciała, którego celem jest usunięcie martwych komórek naskórka, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłoną.

Najlepsze peelingi to te myjące, gdyż dają okazje do dokładnego masażu całego ciała. Stosując je trzeba wmasować w całe ciało, poczynając od stóp i systematycznie posuwać się w górę.

Do przeciwdziałania cellulitowi zaproponować można kremy, balsamy i żele do pielęgnacji ciała. Zawarte w nich składniki aktywne takie jak kofeina wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń - szeń, bluszcz, algi morskie, mniszek lekarski, skrzyp polny i L-karnitynę, zapobiegające gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Pobudzają cyrkulację krwi i limfy oczyszczając organizm z toksyn. Wyjątkowo bogate w te składniki są algi morski oraz wiele innych preparatów pochodzenia organicznego czystych mórz i oceanów.

Dobre efekty można otrzymać wtedy, gdy połączymy aplikowanie środków kosmetycznych z dwoma wcześniej wspomnianymi zabiegami, to znaczy peelingiem i masażem natryskowym.

A oto niektóre przykłady substancji, które skutecznie rozbijają ,,skórkę pomarańczową”:

CENTELIA ASIATICA -wzmacnia skórę i przyczynia się do redukcji celullitu.

EKSTRAKT Z KAKAOWCA- dzięki zawartości teobrominy i teofiliny, sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, czyni skórę jedwabiście gładką i przyjemną w dotyku.

ESCULINA- stymuluje mikrokrążenie i procesy oczyszczania z toksyn.

KOFEINA- przyspiesza procesy lipolizy (zmniejszania tkanki tłuszczowej).

L-KARNITYNA- transportuje wolne kwasy tłuszczowe do miejsc, w których zostaną wydalone.

WYCIĄG Z ZIELONEJ KAWY I OSTROKRZEWU PARAGWAJSKIEGO-blokuje receptory przyswajania tłuszczy, dzięki czemu tłuszcz nie wnika do komórki tłuszczowej.

WYCIĄGI ZAPACHOWE Z OWOCÓW CYTRUSOWYCH- relaksują układ nerwowy, przez co wspomagają wchłanianie substancji aktywnych.[13]

LECZENIE CELLULITU

W gabinetach kosmetycznych proponowanych jest kilka rodzajów zabiegów, które łączą elementy masek bądź ampułek z preparatami ujędrniającymi, masaże z bańka chińską i rozbijanie tkanki tłuszczowej ultradźwiękami. Zabiegi te mają na celu mobilizację mikrokrążenia, pobudzenie mięsni, poprawę ich napięcia oraz dotlenienie.

DRENAŻ LIMFATYCZNY

Wspomaga naturalne procesy naczyń limfatycznych, umożliwia pobudzenie głębokich warstw skóry. Naczynia maja skłonność do aktywnego kurczenia i się i otwierania umożliwia to dalszy przepływ chłonki, transportująca wszelkiego rodzaju produktów odpadowych. Może być wykonany ręcznie lub z pomocą specjalnych aparatów. Ruchy powinny być lekkie rytmiczne w takcie sekundowym, każda część skóry masowana jest po kolei pięcio lub sześciokrotnie.

BODY WRAPING – można również robić go w domu ..

Boby wraping, guam i hannan-body. Polegają na szczelnym owijaniu ciała folią. Przed zabiegiem należy zastosować peeling, następnie krem. Jednocześnie miejsca objęte celullitem owija się specjalną folią lub bandażem. Nacisk folii oddziałuje nie tylko na tkanki nóg lub pośladków, ale także na naczynia limfatyczne. Ucisk wywierany z zewnątrz na tkanki zwiększ ciśnienie w przestrzeniach międzykomórkowych, a tym samym otwiera zastawki w naczyniach limfatycznych limfatycznych i żylnych. Przygotowują w ten sposób naczynia do odprowadzenia płynów, oraz produktów przemiany materii. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest zapalenie żył oraz niewydolność nerek.

LIPOSUKCJA

Z metodą tą wiąże się wiele nadziei. Jednocześnie wśród fachowców trwa ożywiona dyskusja na temat celowości tego typu metody.

Dziś stosuje się obszerne znieczulenie miejscowe. Dużą ilość tradycyjnego środka znieczulającego wstrzykuje się w tkankę podskórną, tkanka ta staje się rozluźniona, a odsysanie za pomocą tępej igły jest bezbolesne i bardziej delikatne.

W następnym etapie igły wibrują o częstotliwości 4000Hz, tym sposobem bardziej rozluźniają tkankę. W trakcie jednej operacji można odessać nie więcej niż 4 litry tłuszczu.

Operacja wprawdzie akceptuje usunięcie tkanki tłuszczowej, ale nie usuwa przyczyn choroby. Odessanie może spowodować uszkodzenie naczyń limfatycznych. Co prawda po liposukcji pozostaje jedynie niewielki ślad po wkłuciu, ale wewnętrzna powierzchnia rany jest bardzo rozległa.

Z cellulitem zmagają się kobiety w każdym wieku. Wiele z nich uważa, że nie da się go zwalczyć. Próbują wszystkiego, a problem utrzymuje się nadal. Sięgają po środki polecane przez różne firmy, które cieszą się dużą popularnością gwarantują one błyskawiczne wyleczenie.

Należy tu jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ wiele tych preparatów przynosi korzyści częściej producentom niż pacjentką. Biorąc to pod uwagę uważam, ze wiedza na temat cellulitu jest niezbędna dla każdej kobiety.

..........................................................................................................................................................................................

NA KONIEC dla wytrwałych przepis na koktajl poprawiający przemianę materii – sprawdzony przez nasze klientki, które cieszą się urodą i zgrabną sylwetką

Przygotuj

 • 10 cm marchewkę
 • 10 cm pietruszkę
 • podobny kawałek selera
 • 2,5 - 3 szklanki wody

Sposób przygotowania: warzywa pokrojone w 3-4 kawałki wrzuć do gotującej się wody nie dodając soli ani innych przypraw i gotuj przez 20 minut. Zmiksuj warzywa mikserem – koktajl pije się bardzo powoli rano nad-czczo 1 szkl oraz wieczorem przed snem po ostatnim posiłku minimum 1h lub zamiast niego