Pielęgnacja skóry po 50 roku życia
Skóra pań po 50. roku życia traci sprężystość i staje się cieńsza. Jej pielęgnacja wymaga od kosmetyczki dużego doświadczenia, klientki w tym wieku często mają bowiem nadciśnienie i szereg innych dolegliwości. W związku z tym należy przeprowadzić rzetelny wywiad i zorientować się w stanie zdrowia, aby później dobrać rodzaj i częstotliwość zabiegów odpowiednich do wieku, stanu zdrowia i skóry oraz możliwości naszych klientek
Przy wyborze zabiegów dla tej grupy wiekowej ważne są też przyzwyczajenia i preferencje pań. Jeżeli dopasowujemy zabiegi do potrzeb naszej
stałej, długoletniej klientki, skupiamy się na urozmaiceniu oferty, natomiast panie, które trafiają do nas pierwszy raz, oczekują natychmiastowych, widocznych efektów. Najczęściej jeden zabieg, choć efektywny, będzie niewystarczający, najlepiej jest umówić klientkę na serię. Ponieważ na skórę trzeba zadziałać wielokierunkowo, musimy opracować pielęgnację w gabinecie i w domu, czasami nawet skłonić klientkę do zmiany przyzwyczajeń.
Codzienna pielęgnacja
W wywiadzie musimy dokładnie ustalić, jakie nasza klientka ma przyzwyczajenia i jakie preparaty stosuje. Złuszczanie jest podstawowym zabiegiem na twarz i ciało w pielęgnacji domowej. Preparaty zmieniamy w zależności od potrzeb skóry, ale musi ona być odpowiednio przygotowana na ich przyjęcie. Nauczmy klientki odpowiedniego nakładania preparatów pielęgnacyjnych, tzn. wykonywania specjalnego masażu podczas aplikacji. Krem do rąk i do stóp powinien stać się nieodzownym składnikiem codziennej pielęgnacji. Jeżeli np. wykonujemy serię wybielającą na dłonie lub zabieg z kwasami, zaopatrzmy klientkę w preparaty, które uzupełniająco będzie w tym czasie stosowała w domu. Bez jej współpracy nie osiągniemy spodziewanego rezultatu. Namówmy ją, by podczas kąpieli wykonywała masaż ciała. Pielęgnacja ciała po 50. roku życia jest bardzo ważna, ponieważ wszelkie zaniedbania jest coraz trudniej naprawić i wymaga to dłuższego czasu.
Henna
Regulacja brwi może być kłopotliwa, ponieważ pojawiają się długie włosy, które wykraczają poza ustaloną i utrzymywaną do tej pory linię. Radzę przycinać je, aby pasowały do całości. Te, które straciły barwnik, trudniej jest przyciemnić henną. Powinna być w tym miejscu nałożona na dłużej – najlepiej nadaje się do tego czarna lub brązowa. Jeżeli brwi są zbyt cienkie lub nie ma możliwości uzyskania pożądanego kształtu, możemy zaproponować wykonanie permanentnego makijażu. Musimy jednak pamiętać, że próg odporności na ból obniża się z wiekiem.
Makijaż
Używamy lekkich w konsystencji podkładów wzbogaconych o składniki nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Stosujemy cienie matowe w jasnych, rozświetlających kolorach. Oko musi być odpowiednio wycieniowane. Niestety, w tym wieku więcej musimy ukryć, niż podkreślić. Prawidłowo wykonany makijaż doda uroku i ujmie parę lat naszym klientkom.
Depilacja
Wykonanie dobrego makijażu wiąże się z usunięciem nadmiernego owłosienia twarzy. Z uwagi na coraz cieńszy naskórek i możliwość powstania mikrourazów proponuję wykorzystanie lasera zamiast depilacji woskiem. Niestety, po 50. roku życia przybywa włosków na twarzy, nawet u klientek, które do tej pory nie miały z tym większego problemu.
Analiza kolorystyczna i odpowiedni strój
Kiedy zabiegami poprawimy kondycję i koloryt skóry, możemy zaproponować analizę kolorystyczną. W związku z tym, że panie w tym wieku mają kłopoty z zachowaniem odpowiednich proporcji swojego ciała, możemy dobrać im odpowiednie kolory oraz fason ubioru, który podkreśli zalety ich figury, a zatuszuje wady. Najlepsze są jasne kolory, które rozświetlą twarz. Ciemnych używamy jedynie jako dodatków, które podkreślą charakter naszej klientki.
Małgorzata Cieślewicz
więcej w Cabines nr 27
**********************************************************************************
Polecamy zakupy w sklepie www.fajnekosmetyki.eu
**********************************************************************************