Path


Strona główna »  Artykuły »  Mandel Peel w medycynie estetycznej

Mandel Peel w medycynie estetycznej

Kwas migdałowy jest dobrze znany pacjentom jako składnik wielu kosmetyków likwidujących objawy starzenia, przebarwienia i zmiany trądzikowe.

W większych stężeniach, stosowany w zabiegach peelingujących, zdobył opinię skutecznego, bezbolesnego, nie eliminującego z codziennej aktywności. Jest ceniony przez kosmetologów i dermatologów za szerokie spektrum działania połączone z łatwym przenikaniem przez skórę. Dzięki temu, że nie powoduje nadwrażliwości na ultrafiolet, zapewnia bezpieczeństwo stosowania przy każdym fototypie skóry i dlatego można go stosować u pacjentów z różnych stref klimatycznych.

Mendelic acid [HOCH(C6H5)] – kwas migdałowy, należący do AHA (kwasów owocowych), posiada osiem atomów węgla, a jego cząsteczka jest większa od cząsteczki kwasu glikolowego. Jest łatwo rozpuszczalny w tłuszczach wodzie, alkoholu etylowym i izopropylowym. Jego pKa (logarytm stałej dysocjacji określający „moc” danego kwasu – im jest niższe, tym moc kwasu większa) wynosi 3,41. Dla porównania wskaźnik ten dla kwasu salicylowego wynosi 2,97, a dla TCA – 0,69. Naturalnym źródłem kwasu migdałowego są morele, wiśnie i gorzkie migdały. Dzięki temu, że ma budowę zbliżoną do wielu antybiotyków, wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne spośród alfahydroksykwasów stosowanych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Decyduje to o jego zastosowaniu w leczeniu trądziku młodzieńczego z obecnością zaskórników i krost zapalnych. Peeling z kwasem migdałowym daje korzystne efekty w spłycaniu zmarszczek, redukcji melazmy [rodzaj przebarwień o nieregularnym kształcie, głównie w obrębie twarzy – przyp. red.], rozjaśnianiu nieregularnych, powierzchownych przebarwień oraz przebarwień pozapalnych. Bardzo istotne jest to, że może być stosowany u pacjentów o fototypach od I do IV. W medycynie estetycznej kwas migdałowy stosowany jest w stężeniach od 30 do 70%, najpopularniejsze są jednak preparaty 50-, 60- i 70- -procentowe.

Kwas migdałowy 50%

Działa w obrębie powierzchni skóry, aplikacji nie towarzyszy pojawienie się rumienia. Efekt złuszczania jest bardzo delikatny. Stężenie to zalecane jest dla pacjentów ze skórą cienką i wrażliwą. Wskazany jest (kolejność wg istotności):

  • przy trądziku pospolitym,
  • dla skór łojotokowych,
  • dla skór szczególnie wrażliwych,
  • przy fotostarzeniu skóry.

Peeling należy powtarzać co 7–15 dni w seriach 6–8 zabiegów.

Kwas migdałowy 60%

Ma nieco mocniejsze działanie – powoduje stopniową, delikatną eksfoliację, której nie towarzyszy pieczenie ani zaczerwienienie skóry. Wskazany jest (kolejność wg istotności):

  • przy fotostarzeniu,
  • przy przebarwieniach,
  • dla kontrolowania stanu skóry łojotokowej oraz wrażliwej.

Zabieg należy powtarzać co 15–21 dni. Zaleca się wykonanie 6–8 zabiegów.

Katarzyna Rembelska
więcej w Cabines nr 43

 

Studio Estetyki Katarzyna Rembelska

 

Miklaszewskiego 2
02-776 Warszawa