Path


Strona główna »  Artykuły »  Depilacja laserowa – aby zdążyć przed latem.

Depilacja laserowa – aby zdążyć przed latem.

Wiele się mówi o usuwaniu zbędnego owłosienia metodą - IPL dlaczego należy wykonać zabieg usuwania owłosienia właśnie zimą ? Jak wybrać gabinet w którym będziemy bezpieczni ?

Aby odpowiedzieć najprościej dlaczego zabieg powinienem być wykonany w okresie najmniejszego nasłonecznienia, powinniśmy zapoznać się z zasadą działania tych urządzeń. Aby tego uniknąć odpowiem najbardziej obrazowo i prosto jak tylko jest to możliwe: IPL działa na zasadzie Intensywnego Pulsacyjnego Światła tz. naświetlamy obszar poddany zabiegowi światłem – nadmierne naświetlenie tak jak nadmierne opalanie grozi poparzeniem. Dlatego po wykonanym zabiegu obszar ciała na którym wykonany był zabieg, nie powinien być dodatkowo naświetlany na przykład słońcem czy lampami w solarium. Właśnie dlatego najlepszym okresem na depilację zwłaszcza miejsc odkrytych tj, twarz jest zima – unikamy dodatkowego działania światła.

Dla całkowitego uzyskania pełnych efektów usunięcia zbędnego owłosienia należny wykonać ok 4 -7 zabiegów, co 4-6 tygodnie. Aby zdążyć przed latem, powinno rozpocząć je właśnie zimą lub późną jesienią.

Jeżeli mamy wątpliwości gdzie się udać na zabieg najlepiej poprosić o badania kliniczne producenta sprzętu na jakim pracuje gabinet dotyczy to zarówno gabinetów kosmetycznych jak i dermatologicznych. Co to znaczy ? Każdy szanujący się producent sprzętu prowadzi badania skuteczności swoich zabiegów, im dłużej jest na rynku tym miał więcej czasu na dopracowanie sprzętu pod względem technicznym. Ważne są również badania firm zewnętrznych na przykład jednostek certyfikujących. Możemy również szukać gabinetów pracujących na urządzeniach posiadających status „medycznych” – urządzenie by mogło otrzymać taki status musi przejść dużo więcej badań, musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa dotyczące sprzętu medycznego i nie otrzymują go wszyscy producenci – to jest najprostsza metoda rozpoznania sprzętu producenta, który nie boi się testów swojego sprzętu i stosuje się do rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa.

Na czym polegają zabiegi IPL ?

Redukcja owłosienia - melanina, będąca pigmentem włosa powoduje absorpcję światła w ciepło, dzięki czemu mieszek włosowy jest niszczony i niezdolny do ponownego wytworzenia włosów. To tak w jednym zdaniu można opisać depilację.

Fotoodmładzanie polega na redukcji uszkodzeń posłonecznych skóry, nierównomiernych przebarwień, zaczerwienień i naczynek krwionośnych oraz stymulacji własnego kolagenu poprzez nieinwazyjne pobudzanie fibroblastów (komórek skóry). Poprawia strukturę skóry, wygładza ją, ujędrnienia i uelastycznienia, likwiduje drobne zmarszczki, zwęża pory i rozświetla cerę. Ilość i częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu.
Rozszerzone naczynka, przebarwienia i rumień twarzy oraz innych partii ciała ulegają znacznej redukcji w ciągu kilkutysięcznych sekundy, poprzez optymalną transmisję światła i jego absorpcję przez hemoglobinę, która zmienia je w ciepło.
Leczenie trądziku energia fal o selektywnie dobranych parametrach likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądzikowych zmian zapalnych.
Po jakim okresie można spodziewać się rezultatów ?

Wyraźna zmiana w odrastaniu owłosienia, zależnie od obszaru, na którym wykonywany jest zabieg, zauważalna jest już po kilku zabiegach.

W przypadku fotoodmładzania już jeden zabieg może spowodować doskonały efekt, dzieje się tak w przypadku naczynek pajączkowatych lub keratozy posłonecznej.

Zmiany hormonalne mogą wpłynąć na skuteczność zabiegów, dlatego w tym przypadku ilość zabiegów do osiągnięcia oczekiwanych efektów może zwiększyć się nawet dwukrotnie.

Niektóre przeciwwskazania do zabiegu IPL

  • ciąża
  • opalenizna
  • stosowanie kremu z retinolem i witaminą C (przestać używać przez 2 tygodnie przed zabiegiem)
  • leki światłouczulające
  • zioła (dziurawiec, nagietek, przestać używać na 2 tygodnie przed zabiegiem)
  • spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem)
  • cukrzyca
  • bielactwo, łuszczyca
  • peeling (przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem)
  • obecna opryszczka
  • aspiryna (przestać stosować 48 h przed zabiegiem)
  • krem samoopalający (przestać stosować 1 tydzień przed zabiegiem)
  • zawał, nowotwory, alergie, epilepsja , wrażliwość na światło

Czy zabieg boli ?

Odczuwanie bólu zależny od koncentracji melaniny w naskórku i kombinacji włosów, ponieważ energia świetlna jest absorbowana przez pigment [melaninę i hemoglobinę] Konsekwencją tego jest silniejszy – czy odczuwalny ból w przypadku osób opalonych lub o ciemnej karnacji oraz o bardzo gęstych, ciemnych włosach. Znieczulenie miejscowe jest niepotrzebne większość pacjentów określa ten ból jako umiarkowany i znośny – „ukłucie komara”

Jak przygotować się do zabiegu ? I czy to prawda, że przed zabiegiem trzeba się ogolić ?

Pacjent powinien zaprzestać opalania ok 3-4 tygodni przed, oraz podczas serii zabiegów, uniknie w ten sposób dyskomfortu spowodowanego nadmierną absorpcją światła na naskórek.

Zaraz po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa na silne promieniowanie UV oraz promieniowanie słoneczne, w związku z tym należny unikać kantaku z wymienionymi przez 4-5 dni. W dniu zabiegu nie powinno się również aplikować dezodorantów i perfumowanych produktów oraz olejków aromaterapeutycznych.

Włosy przed zabiegiem powinny mieć 1-2mm, tak aby było możliwe zaznaczenie obszaru, który chcemy poddać zabiegowi. Długie włosy pochłoną energię i uniemożliwią zniszczenie mieszków włosowych. W celu umożliwienia maksymalnej transmisji energii, najlepiej ogolić włosy dzień przed zabiegiem, lub w przypadku gęstych ciemnych włosów rano w dniu zabiegu. Należy zaprzestać woskowania i depilacji włosów 4 tygodnie przed zabiegiem, zagwarantuje to maksymalną ilość mieszków włosowych, które zniszczy światło.

Jakie są skutki uboczne ?

Światło widzialne jest bezpieczne, w związku z tym nie wymagane są środki bezpieczeństwa , pomijając przyciemniane okulary i sprawdzony, bezpieczny sprzęt – czyli taki, który zachowuje określone parametry przy zabiegu bezpieczne dla naszej skóry.

Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa żadnych zmian po zabiegu, u niektórych zaraz po zabiegu występują lekkie zaczerwienienia, mogą wystąpić małe, podobne do występujących po intensywnych opalaniu pęcherzyki. Wszystkie te zmiany ustępują w ciągu godziny do paru dni.

Czy efekty zabiegów są trwałe ?

Większość autorytetów w tej dziedzinie zgodzi się, że możliwe jest całkowite usunięcie włosów za pomocą intensywnie pulsacyjnego światła. Opracowania naukowe potwierdzają uszkodzenie mieszka włosowatego po zabiegu, oraz wskazują redukcję owłosienia po 1 zabiegu, po upływie 9 tygodni nawet na 52,6 % [ dane producenta Excel Photonix System Ltd. dla APL Pulsar ]