Path


Strona główna »  Cabines.pl »  Przeciwwskazania - wiedza tajemna

Przeciwwskazania - wiedza tajemna

Przeciwwskazania zdrowotne do zabiegów kosmetycznych to bardzo istotna kwestia, niestety, nader często lekceważona w gabinetach kosmetycznych. Przypominamy więc, że trzeba o nich pamiętać i zwracać uwagę na to, kto może, a kto nie powinien poddawać się pewnym zabiegom.

Zanim skorzystasz z najnowszych zabiegów kosmetycznych, sprawdź, czy jesteś zdrowa (zdrowy) w 100 procentach. Takie hasło powinno być wywieszone w nowoczesnym salonie kosmetycznym. Ten pomysł podsunęła mi lista przeciwwskazań przy pewnej popularnej usłudze świadczonej w gabinetach kosmetycznych. Listę rozpoczyna alergia, przez stany zapalne skóry, znamiona i plamy barwnikowe, miażdżycę, nadczynność tarczycy, skaczące ciśnienie i gorączkę po naświetlania promieniami Roentgena, zażywanie niektórych leków i ziół - na koniec zaleca się uprzednią konsultację z lekarzem. Jaki to zabieg? Opalanie w solarium.

Że nieczęsto bywalcy solariów konsultują się z lekarzem, przekonywać nie trzeba. Wystarczy odwiedzić pierwsze z brzegu. O przeciwwskazaniach nikt nie informuje. O konieczności konsultacji lekarskiej - tym bardziej.

Dzisiaj zabiegom kosmetycznym przypisuje się rolę znacznie większą niż ochrona i pielęgnacja skóry. Ich celem jest odmładzanie, poprawa kolorytu i struktury skóry, a także ujędrnianie albo wysmuklanie, pozbawianie cellulitu lub likwidowanie rozstępów. Jeśli do nowych celów kosmetyki dodamy nowe metody działania i służącą im mnogość urządzeń wpływających na narządy wewnętrzne prądami elektrycznymi, ultradźwiękami, światłem czy elektronicznie kontrolowaną temperaturą - lista zagrożeń dramatycznie wzrasta. Przy nowych zabiegach na ciało wydłużono listę przeciwwskazań o kilka chorób chronicznych, cukrzycę, przebyte i obecne nowotwory, depresję i kuracje hormonalne, popularny wirus opryszczki, zaburzenia krążenia i krzepliwości krwi.

Klientela salonów kosmetycznych - kobiety i mężczyźni - zafascynowana efektami, domaga się od swoich kosmetyczek radykalnych działań, nie zwracając uwagi na pogłoski o powikłaniach. Informacja o przeciwwskazaniach bywa zresztą artykułowana nader cicho, wręcz niesłyszalnie. Która kosmetyczka odmówi żądaniom klientki i wda się w rozważania o ewentualnej szkodliwości modnej nowości? Nie mówi się o przeciwwskazaniach przy wykonywaniu modnych peelingów dla cery dojrzałej, suchej i cienkiej. Stosuje się je także przy cerze wrażliwej, naczynkowej, lekceważąc możliwość podrażnień. Nagminnie zapomina się o przeciwwskazaniach sezonowych. Wykonuje się zabiegi wybielające zbyt późno wiosną lub zbyt wcześnie jesienią, narażając klientkę na nasilenie przebarwień. Jeszcze niedawno obowiązywał zakaz wykonywania latem zabiegów z kwasami owocowymi, retinolem, witaminą C, a gdy do salonów kosmetycznych wchodziła aromaterapia, przestrzegano ściśle zakazu stosowania bezpośrednio na ciało olejków eterycznych. Zwłaszcza te z cytrusów były znane jako potencjalne letnie alergeny.

Tego lata o niedawnych zakazach słuch zaginął. W renomowanych salonach dolewa się po kilka kropli olejku z pomarańczy lub grapefruita nawet do bezzapachowych kosmetyków dla skóry wrażliwej.

Osobna lista grzechów dotyczy minimalizowania zagrożeń w zabiegach na ciało. Większość z nich, oparta na koncepcji sanatoryjnej fizykoterapii, z pewnością wymaga dokładnych badań lekarskich. Badania kontrolne powinny poprzedzać serię zabiegów wyszczuplających wykonywanych nowymi cudami technologii. Nie wystarczy rzut oka kosmetyczki stwierdzającej brak żylaków albo widocznej ciąży.

Klientki po serii zabiegów endermologii w salonie, ciesząc się perspektywą zgubienia (na krótko) paru fałdek, kosztem niewielkiego bólu i kilku siniaków, nie zdają sobie sprawy z ewentualnych zagrożeń dla zdrowia. Nikt im tego nie uświadamia.

Monika Jucewicz
Z wykształcenia psycholog, dziennikarka, od 15 lat związana z prasą branży kosmetycznej, organizatorka kongresów kosmetycznych i wydarzeń związanych z nowymi trendami w pielęgnacji urody i zdrowia (SPA, medycyna estetyczna). Tematykę kosmetyki profesjonalnej przybliża także w popularnej prasie kobiecej, m.in. w Wysokich Obcasach