Path


Strona główna »  Cabines.pl »  PÄ™kajÄ…ce piÄ™ty - bolesny problem

Pękające pięty - bolesny problem

Skóra stóp cechuje się tym, że proces rogowacenia naskórka przebiega w tym miejscu dużo szybciej, ponieważ grubsza skóra ma zapewnić stopom ochronę przed uciskiem i otarciami podczas codziennego chodzenia. Jest to naturalny proces. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy naskórek jest nadmiernie wysuszony i zgrubiały - dochodzi do pęknięć, które są bolesne i mogą krwawić, jeśli sięgają skóry właściwej. Poza tym stanowią zagrożenie bakteryjne - zarazki łatwiej dostają się do organizmu przez rany.

Pęknięcia skóry stóp czasem pojawiają się zimą, kiedy oddychanie skóry jest utrudnione i jest ona przesuszona, ale częściej latem, po wakacjach, kiedy skóra była wysuszana przez słońce, morską wodę i uliczny kurz podczas chodzenia w klapkach i sandałach.

Przyczynami pękania skóry są ponadto:

  • noszenie za ciasnego i wykonanego z twardej skóry lub tworzywa sztucznego obuwia,
  • podrażnienia chemiczne i termiczne,
  • zaburzenia krążenia krwi i przemiany materii,
  • cukrzyca,
  • grzybica,
  • awitaminoza (szczególnie niedobór witaminy A),
  • choroby skóry (atopowe zapalenie skóry i Å‚uszczyca),
  • nieprawidÅ‚owa pozycja stóp oraz obciążenia spowodowane nadwagÄ… i nadmiernÄ… aktywnoÅ›ciÄ… sportowÄ…,
  • zaniedbania pielÄ™gnacyjne (stopy należy regularnie nawilżać odpowiednimi kremami, ponieważ ich skóra jest pozbawiona gruczołów Å‚ojowych, zatem bardziej narażona na wysuszenie).

Szczeliny pojawiają się także wskutek silnego przemoczenia skóry, np. u osób, które cierpią na nadmierną potliwość stóp.

Pielęgnacja stóp z pęknięciami skóry

W zabiegach na stopy z pękniętą skórą chodzi przede wszystkim o zmiękczenie i usunięcie zrogowaciałego naskórka, nawilżenie skóry i przywrócenie jej elastyczności oraz zaleczenie ranek. Najpierw moczymy stopy przez kilka minut w wodzie z dodatkiem zmiękczających i gojących ziół (np. siemię lniane, kozieradka, nostrzyk, nagietek). Nie należy dodawać do wody soli, mydła ani sody, jeżeli pęknięcia krwawią, bo sprawimy pacjentowi ból. Moczenie przyniesie ulgę i zmiękczy zgrubiały naskórek, który łatwiej będzie usunąć. Ścieranie go jest następnym krokiem. Pamiętajmy, by używać delikatnego frezu i robić to równolegle do pęknięć, w przeciwnym wypadku bowiem pogorszymy stan skóry. Następnie pokrywamy stopy maską, która natłuści, nawilży i dostarczy składników gojących skórę (witaminy A, E, propolis, cynk). Maskę należy pozostawić na kilkanaście minut. Na zakończenie wcieramy starannie krem nawilżający i zalecamy pielęgnację domową przy użyciu specjalnego kremu lub maści na pękniętą skórę stóp. Smarować skórę należy nawet kilka razy dziennie, a zwłaszcza na noc (dobrze jest nałożyć wtedy bawełniane skarpetki). Umawiamy się na następną wizytę za kilka-kilkanaście dni, żeby ocenić postępy leczenia i, w razie potrzeby, powtórzyć zabieg.

Dorota Bury
więcej w Cabines nr 23