Jak wykorzystać dobroczynny wpływ masażu, by przyciągnąć klientów?
Masaże typowo lecznicze mają niezaprzeczalne zalety w postaci przynoszenia ulgi w bólu, zwiększania ruchomości stawów, przyspieszania gojenia się ran i blizn pooperacyjnych, redukcji obrzęków... Są też masaże „lżejszego kalibru”, nazywane najczęściej relaksacyjnymi. Wykonywane są one bardzo często w salonach kosmetycznych i ośrodkach spa & wellness. Nie mają silnego działania terapeutycznego, ale przyczyniają się do ogólnego dobrego stanu ciała, spokoju umysłu (czyli do tego, co nazywamy homeostazą organizmu).
Można zauważyć wyraźnie, że masaż relaksacyjny bardzo korzystnie wpływa na dolegliwości wynikające ze stresu. Zastanówcie się więc:
- Jakie rodzaje masażu mogą być pomocne w walce ze stresem.
- Jak dobierać je w zależności od potrzeb, oczekiwań i upodobań klientów.
- Jak uczynić z masażu narzędzie pozyskiwania klientów, żeby chcieli ponownie się do nas wybrać.
W dzisiejszych czasach mało kto nie odczuwa negatywnych skutków stresu (napięcie psychiczne, przykurcze mięśni, dolegliwości żołądkowe), również tych psychicznych (nagłe zmiany nastroju, zmęczenie, nadmierna pobudliwość).
Stres może być wywołany różnymi czynnikami. W małej dawce ma pozytywne działanie, ponieważ pobudza do aktywności. Kiedy jednak jest zbyt silny albo trwa za długo, staje się toksyczny. Można wtedy mieć problemy z opanowaniem własnych emocji, czuć się zagrożonym, zmęczonym, niemal na skraju załamania. Stres może też dotknąć życia prywatnego, popsuć relacje z innymi. Nie mówi się tu jednak o „chorobie” tylko o „złym samopoczuciu”. Masaż relaksacyjny bardzo dobrze sobie radzi z tymi negatywnymi skutkami stresu. Odpręża, odstresowuje, dodaje energii, rewitalizuje.
1. Podkreślić korzyści płynące z masażu relaksacyjnego i kontrolowania stresu
Ze względu na wpływ na skutki stresu można zgrupować techniki masażu relaksacyjnego z różnych stron świata w dwóch kategoriach (patrz tabela).
2. Dobrać spersonalizowany program wellness
Klienci wiedzą, że masaż przyniesie im uczucie zrelaksowania jedynie na czas jego trwania albo na maksymalnie jeden dzień. Masaż to nie cudowna terapia! Wiadomo, że trwalsze efekty przyniesie jedynie seria kilku lub kilkunastu zabiegów. Żeby łatwiej nakłonić klientów do regularnych wizyt, należy sprawić, żeby czuli się zrozumiani i prowadzeni od pierwszego zabiegu. Jeśli klient mówi, że jest zestresowany, od razu myślcie o jak najlepszym zaspokojeniu jego potrzeb. Zapytajcie o obecne samopoczucie, o to, od jak dawna odczuwa zmęczenie i stres, jak ten stan wpływa na jego codzienne życie. Użyjcie słów-kluczy, które pozwolą się Wam przekonać, czy danemu klientowi lepiej zaproponować masaż relaksacyjny czy raczej energizujący. Zaproponujcie 2–3 rodzaje masażu z jednej z tych kategorii, mówiąc pokrótce, jakie korzyści przyniesie wybrany masaż.
Po masażu zapytajcie klienta, jak się czuje. Powiedzcie o tym, jak prawdopodobnie będzie się czuł w kolejnych godzinach. Zaproponujcie kilkuminutowy pobyt w pokoju odpoczynku, coś ciepłego do picia, co usprawni usuwanie toksyn w naturalny sposób. Dajcie też jakąś radę „ekstra” – dotyczącą pielęgnacji, która rozjaśni skórę, poprawi wygląd albo po prostu sprawi przyjemność np. podczas codziennej kąpieli.
Możecie też nauczyć klienta technik oddychania, które pomogą mu lepiej sobie radzić ze stresującymi sytuacjami.
Nie wahajcie się też zaproponować serii kilku zabiegów, które utrwalą pozytywne skutki masażu w postaci zwiększonej energii lub wewnętrznego spokoju – zależnie od potrzeb. Razem zaplanujcie najlepsze dla klienta terminy. W ramach spersonalizowanego programu zabiegowego możecie zaproponować wykupienie karnetu, dodając jako niespodziankę jeden zabieg gratis.
Zbyt często się zdarza, że klient jest zadowolony z masażu, ale wychodzi bez dodatkowej rady, wysłuchania, empatii. Tymczasem dzień, w którym staniecie się dla klientów ekspertami masażu, a do tego godnymi zaufania doradcami, stanie się dniem, w którym Wasze usługi staną się dla nich na tyle cenne, że nie będą uważali ich za marnowanie pieniędzy.
To dowodzi, że tym, co dla klientów liczy się najbardziej, jest jakość usług i porad, jakich udzielacie.
Jean-Guy de Gabriac
Tiphaine Modeste
więcej w Cabines nr 50
**********************************************************************************************************
Zapraszamy do sklepu: www.kosmetolog.sklep.pl oraz www.fajnekosmetyki.eu
**********************************************************************************************************