Path


Praktyczny Słownik Pojęć Kosmetycznych

Zapytaj swoją kosmetyczkę o więcej informacji

AHA

ALFAHYDROKSYKWASY, proste związki chemiczne zawarte w wielu owocach. Zabieg z kwasami owocowymi polega na delikatnym złuszczaniu naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza, pozbawiona drobnych przebarwień, spłycają się rozszerzone pory i zmarszczki, skóra jest jaśniejsza i świeższa.

AEROGRAF

Miniaturowy "pistolet" do precyzyjnego malowania. Ręczne narzędzie niewielkich rozmiarów, służące do malowania metodą rozpylania farby przez strumień powietrza. Wykorzystywany w body paintingu oraz do zdobienia paznokci.

ALANTOINA

pobudza regenerację, nawilża łagodzi podrażnienia (np. skóry trądzikowe), ułatwia bliznowacenie wygładzając i zmiękczając skórę.

ALBUMEN

charakteryzuje się właściwościami ujędrniającymi.

ALGI

są to organizmy morskie bogate w makro- i mikroelementy. Używane są zarówno do zabiegów na ciało (ułatwiają walkę z cellulitem), jak i do zabiegów na skórę twarzy (odtoksyczniają, nawilżają, przyspieszają gojenie, odżywiają tym samym poprawiając sprężystość i elastyczność cery).

ALOES

roślina, pochodząca z Afryki Południowej, występująca w preparatach kosmetycznych ze względu na swe właściwości nawilżające, poprawia ukrwienie skóry, zapewniając lepsze odżywienie tkanki. Ma także właściwości bakteriobójcze, reguluje produkcję łoju przez gruczoły łojowe. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie, do leczenia oparzeń, owrzodzeń i jako kosmetyk, a w I w n.e. rzymski lekarz Dioskorides zalecał aloes przy dolegliwościach przewodu pokarmowego, nerek, jamy ustnej i skóry.

ALONA

czerwono żółty sok z zewnętrznych warstw liści aloesu, będący surowcem farmaceutycznym, nie wykorzystywany jest w kosmetyce ze względu na działanie drażniące skórę.

AŁUN

bezbarwny, krystaliczny proszek rozpuszczający się ciepłej wodzie, nierozpuszczalny w alkoholu. Ma działanie dezynfekujące i mocno ściągające. Jego mocno rozcieńczony roztwór stosowany jest w wodach po goleniu i wodach do twarzy.

ANTYPERSPIRANTY

zwężają ujścia gruczołów potowych i w ogóle hamują ich pracę. Używane stale, mogą jednak powodować zapalenia skóry.

ARNIKA

ziółko wpływające łagodząco, przeciwzapalnie i gojąco. Stosowane najczęściej do cery wrażliwej, przy opuchliznach i u osób ze skłonnością do pękania naczynek krwionośnych. Bogata jest w wit. A,D, E, K, lecytynę i chlorofil. Doskonale nawilża i odżywia, regeneruje i delikatnie natłuszcza.

AROMATOTERAPIA

dziedzina medycyny naturalnej wykorzystująca olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości. Olejki te wprowadza się do organizmu bądź przez drogi oddechowe (inhalacje) bądź przez skórę (masaże lub kąpiele). Jest to pachnąca terapia oparta na surowcach naturalnych, bardzo przydatna również w kosmetyce.

AZULENY

monoterpeny; zabarwienie od zielonego przez błękitny do fioletowego. Mają następujące właściwości: dezynfekują, są bakteriobójcze, działają przeciwzapalnie, ściągająco, zwężają naczynia krwionośne. Używa się ich w pastach do zębów, eliksirach do ust, tonikach, maseczkach i kremach łagodzących i chroniących przed promieniowaniem UV.

do góry

BALSAMY

płynne, gęste mieszaniny żywic i olejków eterycznych, uzyskiwane z niektórych gatunków drzew, poprzez nacinanie kory lub wyciskanie koniuszków gałęzi.

ß-KAROTEN

czyli prowitamina A, przeciwdziała nadwrażliwości i uczuleniu na słońce. Ma właściwości przeciwutleniające. Chroni przed wolnymi rodnikami, które są przyczyną szybszego starzenia się skóry.

BICZE SZKOCKIE

Zabieg wodoleczniczy polegający na przemiennym kierowaniu zimnego i ciepłego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem na odpowiednie okolice ciała. Bicze szkockie wpływają stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy, pobudzają krążenie i oddychanie oraz przemianę materii. Stosowane w terapii cellulitu i przy odchudzaniu.

BIOTYNA

(witamina H) - jest ona pomocna w kuracjach leczniczych przy rozdwajających się paznokciach i wypadaniu włosów.

BISABOLOL

olejek zawarty w rumianku. Łagodzi podrażnienia i zapalenia oraz uczulenia. Stosowany jest w kremach do cery wrażliwej i suchej.

BODY PAINTING

Z języka angielskiego body - ciało, painting - malowanie, czyli malowanie ciała. Body painting jest to sztuką malowania na ciele farbami, przez niektórych uważaną za jedną z najstarszych form sztuki. Malunek jest tymczasowy i w zależności od użytej techniki znika w przeciągu od paru godzin do paru tygodni (np. z henny). Technika wykonywania samego makijażu ciała jest bardzo prosta - maluje się pędzlem lub aerografem.

BORNY KWAS

działa lekko zakwaszająco; często jest składnikiem toników. Możemy wykonywać okłady z kwasu bornego, przynoszą one bowiem ulgę podrażnionym i łzawiącym oczom.

BOTOKS

pogromca zmarszczek - silnie rozcieńczona substancja toksyczna paraliżuje mięśnie mimiczne twarzy. Efekt końcowy widoczny jest po 14 dniach i utrzymuje się od 5 do 8 miesięcy. Następnie kurację należy powtórzyć. Botoks daje lepsze efekty przy usuwaniu zmarszczek na czole, gorsze - przy spłycaniu głębokich bruzd wokół ust.

BROMELAINA

Enzym pozyskiwany z owocu ananasa wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Składnik peelingów enzymatycznych.

do góry

CERAMIDY

są to tłuszcze uszczelniające przestrzeń międzykomórkową w naskórku. Brak ceramidów stwierdza się u osób cierpiących na alergię i łuszczycę, ich ilość zmniejsza się także u osób starszych oraz młodych w okresie zimy. Przy braku ceramidów skóra staje się sucha i chropowata.

CHLOREK GLINU

sól mineralna o silnych właściwościach ściągających.

CHLOROFIL

Znamy dwa rodzaje chlorofilu, jeden o zabarwieniu niebiesko - zielonkawym, drugi żółto - zielonym, oba znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce, w produkcji perfum i farmaceutyków, stanowią bowiem nieszkodliwe barwniki. Używane są do emulsji, wosków, mydeł itd. Chlorofil dzięki właściwościom antyseptycznym i ściągającym, stosowany jest również w kremach przeznaczonych do cery tłustej. Właściwości chlorofilu wykorzystuje się również do produkcji dezodorantów.

CHMIEL

dwupienna bylina z rodziny konopiowatych. Surowcem zielarskim są szyszki chmielu zawierające składniki bakteriostatyczne i ściągające, działają kojąco, przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia, napinają skórę i działają na nią odżywczo. Wyciągi z chmielu są bardzo ważne w kosmetyce i lekach do włosów, stosowane przy łupieżu, łojotoku i wypadaniu włosów.

CHOLESTEROL

alkohol, występujący we wszystkich tkankach zwierzęcych, zwłaszcza w mózgu, składnik łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry. Cholesterol jest cennym składnikiem fazy olejowej kremów tłustych ze względu na swoje zmiękczające działanie na skórę i przywracające równowagę wodno - tłuszczową .

CHROMOTERAPIA

metoda lecznicza wykorzystująca uzdrawiającą moc kolorów. W tearpii kolorami stosuje się: naświetlanie odpowiednimi kolorami najczęściej miejsc zmienionych chorobowo, kąpiel w kolorowej wodzie, picie wody napromieniowanej danym kolorem, przebywanie w pomieszczeniu o odpowiednim kolorze dostosowanym indywidulanie do potrzeb i problemów pacjenta.

CZYNNIK NAWILŻAJĄCY

zestaw składników zawierający aminokwasy, sole mineralne. Nawilża i utrzymuje właściwy poziom nawilżenia skóry wpływając na jej wygładzenie.

CYTOKINY

proteiny, które oddziaływują na uszkodzone komórki, stymulując je do rozpoczęcia procesu regeneracji i wytwarzania potrzebnych substancji. Pobudzają wytwarzanie kolagenu i elastyny prowadząc do nawilżenia i uelastycznienia skóry.

CYTRYNOWY OLEJEK

żółty olejek eteryczny o bardzo odświeżającym zapachu otrzymywany ze skórek cytrynowych. Olejek cytrynowy jest dobrze tolerowany przez skórę i dlatego chętnie stosowany jest do perfumowania środków pielęgnujących ciało i do dodatków kąpielowych.

do góry

D WITAMINA

preparaty zawierające tą witaminę poprawiają napięcie skóry, wygładzają i uelastyczniają suchy naskórek. Naturalna witamina D zawarta jest w tranie, śledziach, żółtku jaj.

D'ARSONVAL

prąd d'arsonvala poprawia ukrwienie skóry, ściąga rozszerzone pory, hamuje wydzielanie łoju. Aparat d'arsonvala wykorzystuje się do leczenia łojotoku skóry twarzy i owłosionej skóry głowy.

DEPILACJA

usuwanie owłosienia, za pomocą , np. elektrolizy, diatermii, laserów, a także wosków.

DEPILATOR ELEKTRYCZNY

służą do usuwania zbędnego owłosienia, jednak często nie usuwają bardzo twardych i długich włosów.

DEZODORANTY

blokują aktywność bakterii rozkładających pot.

DRENAŻ LIMFATYCZNY

jest rodzajem masażu, polegającym na uciskaniu określonych punktów naczyń limfatycznych, wymuszającym przepływ limfy. Limfa odbiera z komórek powstałe w czasie przemian metabolicznych szkodliwe produkty przemiany materii i naczyniami limfatycznymi odprowadza je do krwi. W naczyniach tych tworzą się czasem zastoje, drenaż zaś wymuszając przepływ limfy odtoksycznia organizm, a także zapobiega powstawaniu zastojów.

DROŻDŻE

szara, krucha masa składająca się z milionów mikroorganizmów. Wysokogatunkowe drożdże są bogate w witaminy, głównie z grupy B. Zaleca się spożywanie drożdży w przypadku zanieczyszczonej cery. Drożdże z powodzeniem leczą trądzik, również stosowane zewnętrznie w formie maseczek.

do góry

EKSTRAKT Z PLACENTY

białko, dzięki któremu nasza skóra jest elastyczna; ma właściwości nawilżające.

EKSTRAKT Z DROŻDŻY

bogaty w witaminy z grypy B, enzymy i sole mineralne, zalecany w przypadku zaburzeń w procesie rogowacenia naskórka, reguluje wydzielanie sebum, wpływa oczyszczająco.

ELASTYNA

białko, dzięki któremu nasza skóra jest elastyczna; ma właściwości nawilżające.

ELETROKO-AGULACJA

metoda usuwania drobnych brodawek, włókniaków, niepotrzebnych włosów oraz zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych skóry.

ELEKTROLIZA

sposób depilacji; polega na usuwaniu pojedynczych włosów za pomocą specjalnej igły elektrycznej.

EMBRIOBLASTY

odmładzające komórki. Podawanie embrioblastów jest alternatywą dla kolagenu i dla kwasy hialuronowego z tym, że nie trzeba tu wykonywać testów na nadwrażliwość (jak w przypadku implantów kolagenowych)Embrioblasty to komórki pierwotnej zarodkowej tkanki łącznej. Po podaniu embrioblastów większość objawów niepożądanych takich jak rumień, obrzęk, drobne wybroczyny krwawe ustępują po kilku godzinach. Uczulenia są niezmiernie rzadkie. Ból podczas wstrzyknięć jest niewielki i można go ograniczyć stosując specjalne kremy znieczulające.

EMULGATORY

dzięki nim jest możliwe połączenie wody i oleju w gładką emulsję. W kosmetyce stosuje się emulgatory syntetyczne, np. alkohol etylowy lub naturalne - lanolinę (tłuszcz z wełny owczej) i eucerynę.

EPILACJA

usuwanie zbędnego owłosienia przy użyciu prądu elektrycznego lub wiązki laserowej, polegające na usuwaniu włosów wraz z korzeniem czyli cebulką oraz zniszczeniu mieszków włosowych.

ESTRY WOSKOWE

związek chemiczny kwasów tłuszczowych z alkoholami tłuszczowymi. Są to wysokiej klasy tłuszcze wykorzystywane w nowoczesnych kosmetykach. Dobrze tolerowane przez skórę, mają właściwości natłuszczające i ochronne. Nie powodują zamykania się gruczołów łojowych, nadają się więc do każdego rodzaju skóry, także tłustej.

EUGENOL

składnik olejków eterycznych o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwbólowym. Występuje w olejku goździkowym.

EYE-LINER

kosmetyk z odpowiednim, cienkim pędzelkiem służącym do wykonywania kresek na powiekach może występować w formie tuszu do rzęs, flamastra lub w buteleczkach. Produkowany zazwyczaj w bogatej gamie kolorystycznej .

do góry

FACE LIFTING

zabieg operacyjny z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na wycięciu zbędnych fałdów skóry, co pozwala na likwidację zmarszczek, wygładzenie bruzd, poprawienie napięcia skóry. Twarz staje się młodsza i z pewnością bardziej estetyczna. Taki zabieg daje efekt na kilka lat /5-8/ w zależności od indywidualnych cech skóry, wieku pacjentki itp. zabieg można powtórzyć, jest on jednak kosztowny i musi być wykonany przez dobrego chirurga plastyka.

FANGO

szlam osadowy ze źródeł mineralnych, o dużej zawartości siarki; wskazany dla cery tłustej i zanieczyszczonej.

FIBROBLASTY

w nich są produkowane białka strukturalne skóry; kolagen i elastyna.

FOTOTYP

jest to wrażliwość na promienie ultrafioletowe.

do góry

GINGKO BILOBA

otrzymywany z miłorząbu japońskiego, o właściwościach powstrzymujących starzenie się skóry. Jako przeciwutleniacz, jest uważany za środek energizujący.

GINSENG EKSTRAKT

wyciąg z korzenia żeń-szenia, rośliny wywodzącej się z Chin. Bogaty w saponiny (ułatwiają wchłanianie innych składników), witaminy z grupy B, C, żelazo, magnez. Nadaje witalność, działa przeciw zmarszczkowo i tonizuje.

GLICERYNA

jest alkoholem. Skóra natarta gliceryną nabiera miękkości, ponieważ przyciąga ona wilgoć z powietrza, nawilża naskórek czyniąc go elastycznym. UWAGA! Zdażają się uczulenia na glicerynę.

do góry

HENNA

są to wysuszone i sproszkowane liście oraz łodygi krzewu (lawsonii bezbronnej). Używana jest jako barwnik do włosów, a na Wschodzie także do barwienia paznokci, rąk i powiek. Z kwiatów lawsonii otrzymuje się olejek eteryczny, zwany cypryjskim, używany w perfumerii.

HOME SPA

trend w kosmetyce, pozwalający na wykorzystanie szerokiej gamy produktów kosmetycznych w celu stworzenia mini spa w zaciszu własnej łazienki.

do góry

JOJOBA - SIMONDSJA

krzew rosnący w Azji Wschodniej. Z nasion wydobywa się olej jojoba, który jest roślinnym odpowiednikiem tranu wielorybiego. Jest trwały, dobrze wchłaniany przez skórę i posiada duże właściwości odżywcze. Często dodawany jako cenny surowiec kosmetyczny do mydeł, szamponów, toników do włosów i kremów.

JONOFOREZA / JONTOFOREZA

Zabieg elektroleczniczy, polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo. Do jontoforezy mogą zatem być używane tylko związki chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej, które nazywamy elektrolitami. Jonoforeza ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosuje się ją przy rozszerzonych naczyniach krwionośnych, trądziku różowatym, nerwicach naczyniowych, łojotoku, trądziku pospolitym, zwiotczeniu mięśni, bliznach, uczuleniach, odmrożeniach, przebarwieniach skóry.

do góry

KAMFORA

krystaliczny proszek, bardzo dobrze rozpuszczaly w tłustych olejkach i alkoholu, otrzymywany z drzewa kamforowego (Japonia, Borneo). Wzmaga ukrwienie, zapobiega swędzeniu, hamuje zapalenia i działa bakteriobójczo, daje wrażenie świeżości. Znakomicie sprawdza się jako dodatek w niewielkich ilościach do kremów, maści leczniczych, toników jak rónież perfum. Musi być przechowywana w suchym miejscu.

KARITE

drzewo masłowe, działa przeciwzapalnie,kojąco.

KAOLIN

biała, nierozpuszczalna w wodzie substancja pochodzenia mineralnego, zwana też glinką kaolinową. Jest obojętnym składnikiem wielu pudrów, podstawą maseczek, stosowany jest do wyrobu wielu mydeł i zmywaczy beztłuszczowych.

KAROTEN

barwnik pomarańczowy wydobywany z marchwii. Jest prowitaminą witaminy A, gdzie w organizmie przez utlenianie ß-karotenu powstaje witamina A.

KASZTANOWIEC (Aesculus Hipocastanum L.)

Wyciąg z kasztanowca zawiera do 28% saponin (mieszanina trójterpenowych saponin zwana jest escyną), eskulinę i fraksynę oraz garbniki. Substancje czynne wzmacniają ściany żył i zwiększają przepuszczalność naczyń wieńcowych. Pozostałe składniki oczyszczają skórę i nadają jej matowość, zmniejszają obrzęki, przyspieszają wchłanianie wylewów i wysięków powstałych na skutek uderzenia. Napar dodany do kąpieli działa jak naturalny detergent, usuwa zmęczenie, działa odprężająco i przeciwobrzękowo na organizm. Wyciągi z kasztanowca wpływają uszczelniająco na ściany naczyń, wzmacniają je i przywracają im elastyczność.

KOLAGEN

głównym składnikiem budulcowym skóry właściwej są włókna kolagenowe.

KONSERWANT

związek chemiczny lub mieszanka związków wykazująca działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dodawany do kosmetyków w celu zahamowania rozwoju mikroorganizmów w gotowych wyrobach. Działanie konserwantów powinno być skuteczne, a równocześnie na tyle łagodne, by nie powodować uczuleń i podrażnień.

KORNEOCYTY

komórki naskórka, które po dojściu do warstwy rogowej uległy keratynizacji i zmartwiały. Stanowią zasadniczą barierę zapobiegająca wnikaniu obcych substancji w głąb skóry.

KRIOTERAPIA

Jest to metoda lecznicza, która polega na bodźcowym, stymulującym stosowaniu bardzo niskich temperatur tzw. temperatur kriogenicznych - od minus 100 do minus 160 stopni Celsjusza. Współcześnie stosuje się krioterapię ogólnoustrojową i miejscową. Zastosowanie krioterapii ogólnoustrojowej powoduje szereg reakcji w organizmie m.in. korzystny wpływ na psychikę - następuje poprawa nastroju, reakcję hormonalną, wzrost stężenia ACTH, kortyzonu, prekursora b-endorfiny A i NA oraz testosteronu u mężczyzn, subiektywną bezbolesność dotycząca nie tylko bólów stawowych i powierzchni ciała lecz także bolesnych odczuć w jego wnętrzu, znika uczucie zmęczenia, reakcję krążeniową ,skurcz naczyń krwionośnych skóry, następnie rozkurcz i silne przekrwienie, reakcję nerwowo-mięśniową, rozluźnienie napiętych mięśni wokół zmienionych chorobowo stawów wyraźne zwiększenie ich siły. Krioterapia ma również zastosowanie w kosmetyce jako jedna z metod odnowy biologicznej i w dermatologii, gdzie wykorzystywana m.in. do usuwania znamion naczyniowych, brodawek i liszaja rumieniowatego.

KRZEM (Si, Silicon)

Makroelement uczestniczący w procesach wzrostu włosów i paznokci, ma ogromne znaczenie w procesach mineralizacji kości oraz nadaje strukturalną trwałość całej tkance skórnej - odpowida za srężystośći elastyczność naskórka i skóry właściwej, a także za odporność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej. Występuje we wszystkich płynach ustrojowych i tkankach. Zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przyspiesza procesy gojenia. Niedobór krzemu prowadzi do wypadania i rozdwajania włosów, łamliwości paznokci próchnicy zębów, paradontozy. Krzem w prepratach kosmetycznych występuje w postaci nieorganicznej krzemionki oraz krzemoorganicznych silikonów i silanoli. Silanole zwiększają nawilżenie naskórka, chronią przed wolnymi rodnikami i glikacją, regenerują tkankę łączną. Bardzo dobrym źrółem krzemu jest herbatka ze skrzypu polnego oraz odwar ze słomy owsianej.

KWAS BORNY / BOROWY

roztwór kwasu ma działanie: bakteriobójcze (opatrunki zewnętrzne, przemywanie oczu), dezynfekujące, zakwaszające, konserwujące (kremy, płyny dezynfekujące); w kosmetyce używa się 3% roztwory tego kwasu.

KWAS CYTRYNOWY

występujący w owocach cytrusowych wpływa na rozjaśnienie cery.

KWAS GLIKOLOWY

posiada intensywne działanie eksfoliacyjne, rozjaśnia przebarwienia oraz wpływa na regenerację włókien kolagenowych i zmniejszenie zmarszczek.

KWAS MLEKOWY

uzyskiwany z laktozy zawartej w kwaśnym mleku i jogurcie. Posiada właściwości eksfoliacyjne, duże właściwości nawilżające. Stymuluje odnowę komórek, zmniejsza zmarszczki, oczyszcza i nawilża skórę, oraz poprawia koloryt cery.

KWAS SALICYLOWY

złuszcza i wygładza skórę, nadaje jej jędrność i elastyczność. Ożywia koloryt skóry. Przyspiesza odnowę komórek, stymulując do wzrostu zdrowe komórki.

do góry

LAMPA MININA

lampa ręczna, w której w zależności od wskazań umieszczone są żarówki ze szkła białego, czerwonego, niebieskiego lub fioletowego o mocy 50-100W. W kosmetyce stosowana przy przygotowaniu twarzy do zabiegu oczyszczania. Przy skórze mieszanej, tłustej stosuje się żarówkę czerwoną, przy skórze suchej, naczynkowej, wrażliwej - żarówkę niebieską. Naświetlanie niebieską lub fioletową żarówką ma również zastosowanie w odmrożeniach twarzy, w trądziku różowatym, w nerwobólach. Czerwona żarówka stosowana jest w odmrożeniach(z wyjątkiem twarz), w naciekach zapalnych, ropniach, bliznach. Naświetlanie wykonuje się w odległości 20-50cm, czas jednego naświetlania to maksymalnie 30 minut.

LAMPA SOLLUX

emituje promienie świetlne i podczerwone w zakresie od 3500nm, w tym 30% promieni podczerwonych krótkofalowych, z których najwięcej przypada na długość fali 1000-1100nm. Produkowana w wersji model duży - do naświetlań ogólnych i model stołowy - do naświetlań miejscowych. Wyposażenie lampy stanowią filtry ze szkła uwiolwego w kolorze czerwonym, niebieskim i fioletowym. Naświetlania lampa Sollux stosuje się z odległości 100-120cm - model duży i 30-60cm modelem stołowym. Wskazania do naświetlania lampa Sollux są podobne jak przy Lampie Minina.

LAMPA WOODA

jest to specjalna lampa dająca możliwość dokładnego obejrzenia skóry. Składa się z czterech żarówek, których działanie polega na przepuszczeniu promieni nadfioletowych przez szklany filtr zawierający tlenek potasu i niklu. Diagnozę można postawić na podstawie zjawiska fluorescencji. Różne miejsca na skórze charakteryzują się innym odbiciem np. skóra normalna daje odbicie niebiesko-fioletowe, sucha blado-fioletowy, dobrze nawilżona ciemno-fioletowy. Badania tego typu są stosowane w dermatologii i kosmetyce.

LEN

roślina zawierająca wiele biologicznie czynnych substancji takich jak: witamina F, A i E oraz mikroelementy. W połączeniu z innymi składnikami utrzymują one odpowiedni poziom wilgoci, odżywiają, chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Znakomity składnik maseczek, jak również innych pielęgnacyjnych kosmetyków.

LIPOSOMY

mikroskopijne cząsteczki zbudowane z tłuszczów roślinnych zwanych lipidami, zawierających lecytynę i fosfolipidy. Wnikają głęboko w skórę i przenikają do wnętrza komórek, przenoszą wodę i cenne substancje odżywcze jak: kolagen, enzymy, witaminy. Kosmetyczne właściwości liposomów są bardzo cenne, regulują bowiem równowagę wodnotłuszczową naskórka, pozwalają na wprowadzenie do przestrzeni międzykomórkowej warstwy rogowej także innych cennych składników, co sprzyja regeneracji skóry.

LUKRECJA

surowiec kosmetyczny, z którego otrzymuje się wyciąg bogaty w saponiny triterpenowe m.in. glicyryzynę, flawonoidy, związki estrogenne, fitosterole i sole mineralne. Surowiec ten wykazuje silne działanie przeciwzapalne, regenerująco-kojące, przeciwhistaminowe (hamujące wydzielanie histaminy z uszkodzonych tkanek) oraz przeciwalergiczne i immunostymulujące.

do góry

MANICURE BIOLOGICZNY

polega na odsunięciu patyczkiem skórek, bez wycinania ich cążkami, opiłowaniu paznokci i wmasowaniu odżywczego kremu w skórę dłoni. Manicure kończymy malowaniem paznokci.

MANICURE TRADYCYJNY

w przeciwieństwie do manicure biologicznego skórki wycina się cążkami.

MELANINA

barwnik skóry i włosów, którego podstawowa rola polega na ich ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym, gromadzenie melaniny w skórze stanowi naturalną barierę przed przenikaniem promieni UV do głębszych warstw skóry.

MEZOTERAPIA

terapia przeciw zmarszczkowa, polegająca na wstrzykiwaniu pod skórę leków pobudzających przemianę komórkową.

MINILIFT

to zabieg kosmetyczny powodujący podciągnięcie, wygładzenie i uelastycznienie skóry. Skutki jego można porównać z efektami operacji plastycznej. Widoczne efekty pojawiają się po serii składającej się przeważnie z 10 do 15 zabiegów. Stymulje on krążenie krwi i limfy poprawia metabolizm komórkowy, powoduje lekkie przekrwienie i drganie mięśni, odżywia.

MIMOZA

wyciąg z jej kory odświeża nawilża i ściąga pory.

MIÓD

bardzo przydatny w kosmetyce, bowiem jest bogaty w cukier, kwasy tłuszczowe i sole mineralne, działa wygładzająco i odżywczo, łagodzi podrażnienia, hamuje rogowacenie skóry, zapobiega powstawaniu wyprysków i przebarwień. Znakomity do pielęgnacji ust. Aktualnie pojawiło się sporo kosmetyków zawierających miód i mleko. Cera przy ich stosowaniu staje się zdrowa i gładka.

MMF

naturalny czynnik nawilżający. Jest to roztwór małych silnie higroskopijnych, osmotycznie czynnych cząsteczek, który omywa włókna keratynowe i odpowiada za utrzymanie prawidłowej wilgotności wewnątrz korneocytu. NMF składa się z:aminokwasów - 40%, kwasu piroglutaminowego i jego silnie higroskopijnej soli sodowej - 12%, mocznika - 7%, amoniaku, kwasu moczowego, glikozaminy, keratyniny - 1,5%, jonów - wapnia, sodu, potasu, fosforu, magnezu, chloru, soli kwasu mlekowego, soli kwasu cytrynowego, soli kwasu mrówkowego. NMF tworzy się z ziaren keratohialiny czyli substancji zbudowanej przede wszystkim z kwasów nukleinowych i białek.

MOCZNIK

zawiera silne aminokwasy, które przyciągają i zatrzymują wilgoć w powierzchniowych warstwach skóry.

MUKOPOLI-SACHARYDY

substancja żelowa, składnik tkanki łącznej, który zespala ze sobą komórki skóry i reguluje zawartość wody w organizmie. Dzięki niemu skóra jest nawilżona i jędrna.

MYO - LIFT

zabieg wykorzystujący prąd o bardzo słabym natężeniu i bardzo niskich częstotliwościach / od 0.02 do 0.15 miliampera /, do przywrócenia sprężystości i elastyczności skórze. Po 10-15 zabiegach, z których każdy trwa około godziny, płytkie zmarszczki zostają "wyprasowane" a głębokie spłycone. Jest to metoda nieinwazyjna i skuteczna, oczywiście na pewien czas, zabieg można jednak bezpiecznie powtarzać.

do góry

NALEWKA

przyrządza się ją przez moczenie suchych lub świeżych ziół w 25-procentowym wodnym roztworze alkoholu etylowego przez około 10 dni. Alkohol w równym stopniu ekstrahuje aktywne substancje z roślin i działa konserwująco, dzięki czemu nalewki można przetrzymywać do 2 lat. Nalewki powinno się robić z pojedynczych ziół, a dopiero później można je łączyć w zależnośći od potrzeb.

NAPAR

rozdrobniony surowiec rozrabia się w moździeżu z niewielką ilością wrzącej wody. Na 1 część surowca 2 części wody. Zawatrość moździeża przenosi się do szklanego naczynia najlepiej zlewki i dolewa się pozostałą część wrzącej wody. Naczynie należy przykryć folią i odstawić do gorącej kąpieli wodnej na 5 do 15 minut. Po tym czasie naczynie odstawić i pozostawić do całkowitego ochłodzenia. Ochłodzoną zawartość sączy się przez gazę z watą lub sączek. Przesącz należy uzupełnić wodą do porządanej ilości, przelewające wodę przez surowiec.

NNKT

NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE - linolowy i gammalinolenowy kwas jest obecny w olejach roślinnych, takich jak olej z ogórecznika, olej z wiesiołka, z pestek winogron, z ziela piżmowego i kukurydzy. NNKT są niezbędne dla organizmu, który nie może ich sam wytwarzać, chociaż są integralnym składnikiem ścian komórkowych. W kosmetykach NNKT wzmacniają barierę ochronną warstwy rogowej, zasilając obecne w niej lipidy.

do góry

OCZAR WIRGILIJSKI

wyciąg roślinny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym. Redukuje wydzielanie sebum i przeciwdziała pękaniu naczynek krwionośnych. Wpływa napinająco na skórę i polepsza jej koloryt.

ODCZYN SKÓRY pH

skóra ma naturalny odczyn kwaśny i jej naturalne pH wynosi 3,5-5,5. Przy wyższym pH łatwiej dochodzi do zakażeń bakteryjnych; skóra jest wtedy mniej odpornana na szkodliwe czynniki z zewnątrz (wiatr, słońce zanieczyszczone powietrze). Odczyn skóry niekorzystnie zmieniają alkaiczne środki do mycia i kąpieli. Po umyciu Twarzy konieczne jest stosowanie toniku zakwaszającego skórę. Trzeba z niego jednak zrezygnować gdy makeup trudno się rozprowadza i warzy się na skórze, gdyż jest to sygnałem, że odczyn skóry jest zbyt kwaśny. Przyczyną nadmiernego zakwaszenia skóry mogą być zaburzenia hormonalne, hormonalne środki antykoncepcyjne albo antybiotyki.

OGÓRECZNIK

kremy z ogórecznikiem to lekarstwo dla cery suchej, nadmiernie łuszczącej się, wrażliwej, z rozszerzonymi naczyńkami krwionośnymi ( zmniejszają zaczerwienienie skóry i zapobiegają powstawaniu nowych "pajączków"). W sklepach zielarskich można także kupić kapsułki z ogórecznikiem.

OGÓREK

latem wiele z nas robi maseczki z plasterków ogórka. Świetnie odświeżają i wygładzają skórę w upalne dni. Sok z ogórka jest bogaty w witaminy i sole mineralne, zawiera tez enzymy, które ściągają rozszerzone pory i poprawiają wygląd tłustej skóry.

OLEJ AVOCADO

jest bogaty w witaminy A, E, K, i PP oraz chlorofil i nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej ten wykorzystywany jest w kosmetykach przeznaczonych dla cery suchej, ponieważ znakomicie nawilża i natłuszcza. Skład oleju jest zbliżony do składników lipidowych znajdujących się w skórze, co wpływa na dużą tolerancję. Olej avocado stanowi też naturalny filtr słoneczny.

OLEJ BABASSU

to olej z egzotycznej palmy Atalia, zawiera ok. 70% tłuszczów i jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenylowy i poli-nitoleinowy. Dzięki swym właściwością odżywczym stosowany jest w kosmetyce i przemyśle spożywczym zamiast oleju kokosowego. Zmiękcza skórę, czyni ją delikatną i zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

OLEJ JOJOBA

naturalny olejek roślinny, wzmacnia warstwę lipidową cementu międzykomórkowego, co zabezpiecza skórę przed utratą wody, doskonale natłuszcza i odżywia cerę. Zawiera kwasy tłuszczowe, antyutleniacze, witaminę F i E.

OLEJ PARAFINOWANY

zmiękcza zewnętrzne warstwy skóry umożliwiając lepsze wchłanianie składników.

OLEJ ROZMARYNOWY

zawiera kamforę i alkohol. Tonizuje, dezynfekuje i stymuluje absorpcję składników.

OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY

działa odżywczo, nawilżająco, jest bogaty w witaminy E i F. Opóźnia procesy starzenia.

OLEJ Z KUKURYDZY

zawiera witaminę E, A, i C. Przyspiesza regenerację skóry, odżywia, odświeża i nadaje jej miękkość.

OLEJ Z MARCHEWKI

zawiera beta-karoten, witaminy B1, B2 i C, sole mineralne przyspiesza regenerację skóry, hamuje powstawanie zmarszczek, uelastycznia skórę, nadaje jej gładkość i miękkość.

do góry

QMS

to system wprowadzania kolagenu w głąb naskórka. Jest trzyfazową metoda odmładzania skóry.

do góry

PANTENOL

zwany inaczej witaminą B5, łagodzi, wygładza i wzmacnia skórę.

PARAFINA

wygładza, rozgrzewa, nawilża, pojędrnia skórę. Stosowana jest do wyrobu pomadek, a także jako maska odżywcza.

PARAFINA CIEKŁA

mieszanina stałych węglowodorów uzyskiwanych podczas przerobu ropy naftowej. Występuje w postaci bezbarwnej, przezroczystej cieczy bez zapachu i smaku.

PEDICURE KOSMETYCZNY

polega na starciu zgrubiałego naskórka z pięt, opiłowaniu i oczyszczeniu paznokci, po skróceniu ich. Pedicure kończymy wmasowaniem kremu odżywczego w stopy.

PEDICURE LECZNICZY

jest to pedicure kosmetyczny rozszerzony o usunięcie modzeli, odcisków, nagniotków i wrastających paznokci.

PEELINGI

występują w postaci kremu lub żelu zawierającego cząstki ścierne (peelingi drobnoziarniste, gruboziarniste) lub substancje chemiczne o właściwościach oczyszczających (peelingi enzymatyczne). Peelingowanie polega na usunięciu martwych komórek i odsłonięciu młodych, dzięki czemu skóra staje się gładka i lepiej wchłania kosmetyki.

PEELING DŁONI

ma na celu delikatne usunięcie zrogowaciałego naskórka z powierzchni skóry i pobudzeniu krążenia. Zniszczona i przesuszona skóra rąk staje się gładka i elastyczna.

PLACENTA

naturalny wyciąg z tkanek łożyska zwierzęcego( a także świeżych łożysk ludzkich), bogaty w liczne substancje odżywcze, w witaminy A, C, E a także B2 i B12 , kwas foliowy, biotynę, enzymy, oligoelementy. Placenta poprawia metabolizm skóry i zwiększa ukrwienie tkanek. Wszystko to sprawia, że jest bardzo przydatna w kosmetyce, jako składnik preparatów przeznaczonych dla skóry dojrzałej.

PROTEINY

podstawowym budulcem wszystkich organizmów są białka, składające się z aminokwasów. Działają ochronnie i nawilżająco na skórę. Wartość kosmetyczna protein zależy od ich budowy i pochodzenia oraz zawartości poszczególnych aminokwasów. Najczęściej stosowane w kosmetyce są kolagen i elastyna posiadające właściwości nawilżające i pojędrniające. Specjalne ekstrakty proteinowe otrzymywane z tkanek zwierzęcych - wykorzystuje się do pielęgnacji skóry dojrzałej i starzejącej się (przy pomocy iniekcji koleganowych można znakomicie wygładzić zmarszczki). Składniki te poprawiają metabolizm komórek skóry i zwiększają wykorzystanie przez nie tlenu.

PRZECIW-UTLENIACZE

inaczej antyoxydanty, środki, które hamują utlenianie np. tłuszczów nienasyconych. Utleniają się znacznie łatwiej niż glicerydy kwasów tłuszczowych, zapobiegając lub opóźniając ich rozkład. W technologii kremów i maści zastosowanie znalazły naturalne przeciwutleniacze - tokoferole oraz połączenia syntetyczne np. estry kwasu askorbowego.

do góry

REPERACJA PAZNOKCIA

jest to usztywnienie płótnem jedwabnym pękniętej części paznokcia. Po wykończeniu jest to niewidoczne. Można pokrywać lakierem do paznokci. Płótno zrasta razem z paznokciem.

ROYALJELLY

mleczko pszczele bardzo bogate w aminokwasy, kompleks witaminy B, sole mineralne, enzymy, substancje hormonopodobne. Regeneruje, odżywia i stymuluje komórki skóry wpływając na zwiększenie poboru tlenu.

RUTYNA (rutin)

flawonoid, silny antyoksydant, usuwa wolne rodniki, zabezpiecza komórki przed wpływem promieniowania UV. Rutynę zawierają ruta, fiołek trójbarwny, dziki bez czarny.

do góry

SAPONINY

występują, jako azotowe związki organiczne o charakterze glikozydów, z wodą tworzą roztwory koloidalne, które pienią się i zwiększają przepuszczalność błon śluzowych. ). W kosmetyce służą do produkcji szamponów, występują też w maseczkach ziołowych ułatwiając wprowadzenie do skóry innych związków chemicznych znajdujących się w ziołach.

SEBUM

naturalna wydzielina gruczołów łojowych.

SELEN (Se, Selen)

mikroelement, jest przeciwutleniaczem, antyseptykiem, środkiem przeciwzapalnym, przeciwtrądzikowym, przeciwwysiękowym, przeciwalergicznym, przeciwnowotworowym, odtruwającym, immunostymulującym. Jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych, chroniących przed peroksydacją lipidów błon komórkowych. Wzmacnia układ odpornościowy naszego organizmu. Hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Działa niszcząco na roztocza chorobotwórcze np. nużeńca. Dzięki swym właściościom przeciwutleniającym, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to zaledwie 0, 00001g. Bogatym źródłem selenu są: podroby, ryby, "owoce" morza, mięso wołowe, drób, kukurydza, chleb z pełnego przemiału, ziarna soi, czosnek, drożdże. Największym wrogiem selenu są węglowodany(słodycze, słodkie wypieki). Selen w połączeniu z witaminą E i cynkiem zalecany jest w terapii trądzików zawodowych, dermatozy okołoustnej, trądziku sterydowego i kosmetycznego. Siarczek selenu ma zastosowanie w szamponach przeciwłupieżowych.

SIARKA (S, Sulfur)

makroelement, wchodzący w skład kości, mięśni, zębów, włosów, paznokci, skóry. Przy niedoborze siarki występuje nadmierne rogowacenie naskórka, łamliwość i wypadanie włosów, choroby paznokci, złe samopoczucie, katarakta. W kosmetyce używa się siarki mineralnej(strąconej i koloidalnej) oraz biosiarki. Njadrobniejsza i najważniejsza z punktu widzenia kosmetyki jest siarka koloidalna, powstająca w wyniku zakwaszenia roztworu tiosiarczanu sodowego i stabilizowana koloidami ochronnymi(białkiem, żelatyną, kleikiem skrobiowym). Siarka koloidalna wchodzi w skład mydeł i szamponów leczniczych. Maseczki siarkowe oczyszczają pory skóry, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo, przeciwgrzybiczo.

SILIKONY

związki krzemu, które tworzą na powierzchni skóry cienki film ochronny broniący ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i zabezpieczają przed utratą wilgoci, krzem poprawia sprężystość gruczołów skóry i reguluje pracę gruczołów łojowych.

SORBITOL

utrzymuje nawilżenie skóry, ogranicza parowanie wody z naskórka.

SPA

skrót pochodzi od łacińskiej sentencji "Sanitas per aquam" co oznacza leczenie poprzez wodę. Skrót ten pochodzi również a może i przede wszystkim od nazwy belgijskiego uzdrowiska Spa, gdzie królowie i szlachta zażywali kąpieli w gorących leczniczych źródłach. Współcześnie zostały utworzone rózne rodzaje ośrodków SPA. I tak wyrózniamy: day spa, club spa, etniczne spa, hotel spa.

SUBSTANCJE AKTYWNE

są to zarówno substancje pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego. Do naturalnych należą ekstrakty roślinne np. aloes, melisa, miłorząb japoński, wyciągi z tkanek zwierzęcych jak kolagen oraz niektóre witaminy. Substancje syntetyczne to np. allantoina czy D-panthenol.

SUBSTANCJE MYJĄCE

mają tzw. mydła bez mydła. Substancje powierzchniowo czynne mają właściwe pH i nie naruszają płaszcz ochronnego skóry.

do góry

TALASOTERAPIA

słowo thalasso pochodzi z języka greckiego i oznacza morze. Talasoterapia to leczenie wodą morską oraz dobrami naturalnymi pochodzącymi z morza: algami, błotem, piaskiem. Talasoterapia wzięła swój początek we Francji w 1867 roku.

TALK

naturalny krzemian magnezu, sproszkowany, oczyszczony, bardzo miękki, łuseczkowaty, barwy białej lub zielonkawej. Nie rozpuszcza się w wodzie ani w roztworach kwasów i zasad. W przemyśle farmaceutycznym stosowany jest jako typowa substancja poślizgowa. Używany jako składnik zasypek i pudrów do ciała oraz leczenia otarć. Działa wysuszająco, hamując jednocześnie rozwój wszelkich zapaleń. Przy stosowaniu pokrywa skórę trwałą, cieniutką warstewką. Zmiany skórne (łojotok, trądzik).

TIPSY AKRYLOWE

jest to metoda przedłużania paznokci tipsem i pokrycie masa akrylową. Tipsy uzupełnia się co 2 - 3 tygodnie, zależnie od wzrostu paznokcia.

TONIKI

służą do tonizacji skóry i usuwania pozostałości preparatów zmywających, np. żelu, mleczka. Mają za zadanie przywrócić skórze naturalne pH naruszone podczas oczyszczania skóry.

TRAN

jasny olej wytwarzany z wątroby różnych gatunków ryb morskich. Bogaty w witaminy, przede wszystkim A i D, zawiera poza tym ważne kwasy tłuszczowe, cholesteryny, jod, fosfor, siarkę i żelazo. Działa leczniczo na rany, skórę zanieczyszczoną, szorstką i spękaną; stosowany także przeciwko wypadaniu włosów. Przyjmowany doustnie działa korzystnie na cerę i ogólnie poprawia samopoczucie.

TYROZYNA

aminokwas aktywujący tyrozynazę - najważniejszy enzym w procesie wytwarzania melaniny. Przyspiesza wytwarzanie melaniny, czyli powoduje szybsze uzyskanie opalenizny. Może być używany w naturalnej formie lub w formie rozpuszczalnej w wodzie.

do góry

WAPŃ (Ca, Calcium)

makroelement odpowiedzialny za prawidłową pobudliwość nerwową i mięśniową oraz za kondycję naczyń krwionośnych. Wapń wspomaga witaminę C w budowaniu włókien kolagenowych tkanki łącznej. Wapń działa antyalergicznie, koi podrażnioną skórę, hamije stany zapalne. Niedobór wapnia objawia się zwyrodnieniem kości, próchnicą zębów, zaburzeniami ukrwienia, bladością skóry, egzemą, wypadaniem włosów. Podawany doustnie lub w preparatach kosmetycznych (w postaci mleczanu lub wodoroasparaginianu) wspomaga leczenie chorób alergicznych skóry, stanów zapalnych oraz niektórych egzem. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego to: 900mg na dobę.

WAZELINA

jest mieszaniną weglowodorów płynnych, półstałych, stałych. W kosmetyce jest używana do wyrobu kremów, pomadek, maści. Stosowana jest do wykonywania zabiegów kosmetycznych przy masażu i natłuszczaniu .Wazelina kosmetyczna to wazelina z dodatkiem olejków eterycznych, które działają dezynfekująco i ściągająco.

WELLNESS

światowy trend propagujący równowagę pomiędzy ciałem, umysłem i duchem prowadzącą do dobrego samopoczucia psycho - fizycznego. Wellness wyróżnia kilka istotnych sfer: ego, relaks, otoczenie, rozwój, relacje, zdrowie. Między wszystkimi obszarami powinna zachodzić równowaga. Rozwój wellness w ciągu ostatnich czterdziestu lat stanowi odpowiedź na wzrost świadomości negatywnego wpływu stresu, palenia, braku aktywności fizycznej czy nieprawidłowej diety na ludzkie życie.

WOLNE RODNIKI

to atomy, które powstają w nadmiarze w zanieczyszczonym środowisku i są przyczyną zwiększenia ryzyka chorobowego podczas opalania. W nadmiarze mogą być także przyczyną starzenia się skóry.

WYSZCZUPLAJĄCY ŻEL

nie zastąpi on diety, zawiera jednak składniki które przyspieszają krążenie krwi i spalanie tłuszczu np. kofeinę oraz substancje bogate w makro- i mikroelementy, np. algi.

WZMOCNIENIE PAZNOKCI AKRYLEM

jest to nałożenie masy akrylowej na płytkę paznokcia w celu usztywnienia jej.

WZMOCNIENIE PAZNOKCI JEDWABIEM

jest to nałożenie płótna jedwabnego w celu usztywnienia zbyt miękkiej płytki paznokcia. Zabieg ten jest nieszkodliwy dla paznokci. Tak jak przy reperacji, płótno zrasta razem z paznokciem.

do góry

ZMYWACZ DO PAZNOKCI

produkuje się dwa rodzaje zmywaczy; acetonowe i bez acetonu. Do paznokci pokrytych jedwabiem czy tipsami używamy bezwzględnie preparatów bez acetonu gdyż nie niszczą tych materiałów.

Wyjaśnienia niektórych haseł pochodzą z serwisu www.cosmetic.pl