Dermatologia
Pamiętaj nie ma dwóch tych samych cer - to co jest dobre dla Twojej koleżanki nie zawsze jest wskazane dla Ciebie.
Twoja skóra się zmienia a z nią sposoby jej pielęgnacji
Skóra tłusta
Ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych, w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne - wiatr, zimno i słońce, a także na mydło, wodę; słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, zaś dużo silniejszy wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno zaczyna się starzeć, w wieku starszym nie ulega patologicznemu wysuszaniu. Wadą są powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zaskórników. W miesiącach letnich wygląda lepiej ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, co nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dziecinstwie, ujawnia się dopiero około 12 roku życia, co jest związane z wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.
Skóra mieszana
Jedne partie skóry są suche, inne zaś tłuste. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas - czoło, nos, broda; partie boczne są suche. Bywa jednak odwrotnie. Skóra źle znosi wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięciem skóry. Na ten rodzaj skóry odziaływuje wiele czynników zarówno wewnętrzych jak i zewnętrznych, które mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie.
Skóra wrażliwa
Występowanie skóry wrażliwej może być uwarunkowane genetycznie lub nabyte w ciągu życia; występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego, od stanu emocjonalnego; występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczyninioną . Objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po myciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków Często po kosmetykach o wysokim stopniu aktywności występuje alergia. Na uwrażliwienia ogromny wpływ mają nadmierna ilość promieniowania słonecznego, przegrzanie, suchość pomieszczeń oraz stresy. Czynniki środowiska naturalnego mające negatywny wpływ na cerę to: toksyny, zanieczyszczenie kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.
Skóra normalna
Wystepuje tylko u dzieci do okresu pokwitania. Jest jędrna, napięta, nie widoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie jest przesuszona.Właściwie reaguje na warunki atmosferyczne oraz mydło i wodę. Skóra normalna ma zabarwienie-cielistoróżowe.
TRĄDZIK RÓŻOWATY
Występuje na podłożu łojotokowym i naczynioruchowym; skóra łatwo się czerwieni pod wpływem czynników fizycznych i emocjonalnych. Cera charakteryzuje się krostkami, grudkami i trwale rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Często zmianom skórnym towarzyszą stany zapalne oczu - zapalenie spojówki, tęczówki, rogówki. Choroba ta generalnie występuje po 30 roku życia. U kobiet zmiany dotyczą przeważnie policzków, brody i czoła, u mężczyzn zaś częściej nosa, w takim przypadku może dochodzić do jego przerostu.
CZYNNIKI USPOSABIAJĄCE CHOROBĘ:
- zaburzenia łojotokowe,
- zaburzenia naczynioruchowe,
- bakteria Helicobacter pyloria (wywołuje stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego),
- zakażenie nużeńcem ludzkim,
- zakażenie Pityrosporum orale,
- zakażenie hormonalne.
CZYNNIKI WYZWALAJĄCE OBJAWY:
- pogodowe - słońce, wiatr, zimno,
- stres,
- sauna,
- alkohol,
- tytoń,
- duszne pomieszczenia,
- kosmetyki zawierające substancje drażniące, np. mięta, olejek eukaliptusowy, cynamon, alkohol,
- chlor,
- niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze,
- gorące kąpiele.
LECZENIE
- Przede wszystkim należy usunąć czynniki mogące mieć znaczenie przyczynowe: zaburzenia hormonalne, niedokwaśność soku żołądkowego.
- rozszerzone naczynie krwionośne można usunąć za pomocą prądu lub lasera,
- metronidazol,
- antybiotyki (z grupy tetracyklin i makrolidów),
- miejscowo retinoidy (Retin A, Isotrex),
- witaminy przeciw łojotokowe (A, PP, B2, C).
PROSAKI
Prosaki są to drobne, białe lub lekko żółte cysty wielkości 0,5 do 1,5 mm tworzące się pod naskórkiem. Występują najczęściej na twarzy; na powiekach, policzkach i skroniach. Są bardzo częstym schorzeniem. Powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych lub uszkodzeń przewodów gruczołów potowych, które zamiast wydalać swą wydzielinę, zatrzymują ją. Zmiany te można usunąć, przy zabiegu oczyszczania cery, poprzez przekłucie pokrywy cysty i wyciśnięcie białej wydzieliny.
ŻYŁKI NA UDACH
Przyczynami powstania mogą być: dziedziczna słabość naczyń krwionośnych, zmiany hormonalne w okresie ciąży i połogu, nadwaga, stojąca praca, intensywne opalanie się, kuracje hormonalne, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, a także osłabienie tkanek i zmniejszenie elastyczności ścian naczyń. Popękane naczynia możemy zamknąć za pomocą prądów wysokiej częstotliwości (np. elektroliza), laserem, czy ultradźwiękami. Przy zaobserwowaniu tendencji do tej dolegliwości powinniśmy stosować środki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych np. wit. C, rutinoscorbin, czy wyciągi ziołowe np. z kasztanowca.
ROGOWACENIE MIESZKOWE
Są to rozsiane grudki przymieszkowe z czopem rogowym, najczęściej umiejscowione na kończynach. Objawy nasilają się zimą, wystepują u dzieci i osób młodych. Schorzenie to jest najczęściej uwarunkowane genetycznie, natomiast nabyte ma związek z niedoborem witaminy A. Leczenie: bardzo dobre efekty daje peelingowanie, szczotkowanie, czy okłady zmiękczające ziołowe podczas kąpieli, po których dobrze jest zastosować kremy z zawartością wit. A i E. Wewnętrznie zaś wit. C, która ułatwia przyswajanie wit. A. Polecane są także zabiegi oczyszczania mechanicznego w gabinecie kosmetycznym.
PIEGI
Występują u osób ze skłonnościami rodzinnymi. Objawiają się małymi plamkami jasno- lub ciemnobrunatnymi, na powierzchni skóry. W wieku póżniejszym mają tendencje do ustępowania. Pod wpływem słońca stają sie bardziej widoczne. Za piegi odpowiedzialne są melanocyty, komórki barwnikowe produkujące pigment. Komórki te starzeją się tak, jak cały nasz organizm i wytwarzają wówczas mniej pigmentu. Piegi są więc oznaką młodości. Piegi można starać się zamaskować w tym celu codziennie rano i wieczorem wmasowujemy w skórę świeży sok z marchwi. Gdy skóra go całkowicie wchłonie, przecieramy twarz odrobiną olejku migdałowego. Kurację uzupełniamy pijąc szklankę soku marchwiowego i łykając dwie kapsułki tranu. W walce z piegami pomocne jest dostarczenie organizmowi wit. C, która ogranicza produkcję brązowego pigmentu w naskórku, oraz wit. A, stymulującej procesy regeneracji skóry. Warto więc jeść owoce i warzywa bogate w te witaminy (chrzan, cytryna, ogórek, pomidory, rzodkiewka, marchew).
- należy wyrównać różnicę pomiędzy jasną skórą, a brunatnymi piegami cienką warstwą transparentnego jasnego podkładu,
- delikatnie przyprószyć twarz sypkim pudrem,
- nanieść odrobinę pastelowego różu,
- do makijażu oczu i ust używać jasnych pastelowych kolorów,
- podkład zbyt lekki powoduje prześwity piegów, nałożony zbyt grubo daje efekt sztuczności.
GĘSIA SKÓRKA
Sygnalizuje niedobór witamin, zwłaszcza witaminy A. Można ją uzupełnić, stosując preparaty witaminowe, najlepiej jednak wzbogacić codzienny jadłospis, przede wszystkim w świeże owoce i warzywa. Duża dawkę witaminy A możemy przyswoić, wypijając przez kilka dni szklankę soku ze świeżej marchwi. W naszej diecie muszą znaleźć się także produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, masło. Znakomitym źródłem witaminy A to także wątróbka i żółtka jaj.